A jövőben így alakul át az egészségügy

Az egészségügy folyamatos fejlődésével egyre újabb és újabb technológiák válnak a mindennapi gyakorlat részévé. Ami a közeljövőt illeti, már most is megfigyelhetők olyan trendek, amelyek hamarosan szervesen beépülhetnek a betegellátás rendszerébe.

Hamarosan 3D-nyomtatóval nyomtathatják a gyógyszereket a betegek számára a patikákban.

"A pandémia megsürgette az egészségügy digitalizációját és fejlesztését. Az amerikai Egészségügyi Információs és Irányítási Rendszerek Társasága (HMISS) által kiadott jelentés szerint az egészségüggyel foglalkozók 80 százaléka tervez digitális technológiákba fektetni a következő öt évben" - írja amerikai anyalapja alapján a Forbes.hu . A cikk olyan technológiai trendeket vesz sorra, amelyek e befektetések zömét lefedhetik.

A távegészségügyi eszközök egyre fontosabbá válhatnak a közeljövőben
A távegészségügyi eszközök egyre fontosabbá válhatnak a közeljövőben. Fotó: Getty Images

Előtérbe kerül a távgyógyítás

A koronavírus-pandémia kezdetén a járványügyi óvintézkedések miatt számos egészségügyi vizsgálat történt telefonon vagy az online térben. A fertőzésveszély mérséklése mellett ugyanakkor egyéb tényezők is vannak, amelyek indokolttá teszik a távegészségügyi eszközök használatát. Kifejezetten előnyös lehet például azon elzárt, távol eső területeken, ahol kevés az orvos. Mindehhez a jövőben olyan technológiai felszerelésekre lesz szükség, amelyek viselés közben képesek nyomon követni a páciens legfőbb vitális paramétereit, szívverését, stressz- és véroxigénszintjét, ezeket az adatokat pedig valós időben közvetítik az orvos számára.

Embermodelleken kísérletezhetnek a kutatók

Egyre több iparágban alkalmazzák az úgynevezett digitális, avagy virtuális ikreket, azaz olyan modelleket, amelyek bizonyos rendszereket vagy eseményeket szimulálnak. Az orvoslásban ezzel a módszerrel virtuális betegeket alkothatnak, amelyeken gyógyszereket és eljárásokat tesztelhetnek. Egyelőre csupán egy-egy szervre alkalmazható ez a megközelítés, de a tudomány arra törekszik, hogy teljes testeket is lehessen modellezni. Végeredményben boncolásokat és kísérletek lehetne elvégezni valós emberi vagy állati testek nélkül. "A virtuálisiker-technológia gyorsabb és olcsóbb megoldásokat hozhat az orvostudomány számára, emiatt az év egyik legfontosabb technológiai kutatása lehet" - írja a lap.

Egyénre szabott gyógyszerek jöhetnek

A hagyományos gyógyszerek úgy készülnek, hogy a lehető legtöbb ember számára hatékony segítséget nyújtsanak, miközben a lehető legkevesebb mellékhatást idézik elő. A genomika, a mesterséges intelligencia (AI) és a virtuális ikrek technológiájának fejlődésével azonban mind személyre szabhatóbbá válhat az orvostudomány. Ennek szemléletes példája a svéd Empa egészségügyi központ, ahol AI és szoftveres modellezés segítségével készítenek előrejelzést, hogy egy adott betegnél milyen és mekkora dózisban javasolt gyógyszert alkalmazni a panaszaira. A norvég Novo Nordisk pedig a Glooko nevű egészségügyi céggel közösen megalkotott egy olyan rendszert, amely cukorbetegeknél a vércukorszint és egyéb tényezők alapján saját étrendet és edzéstervet állít össze a páciens számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra