A H1N1 miatt lélegeztető gépre kerülő kismamák fele meghal!

Ilyen arányban veszítik el szövődmények miatt tőlünk nyugatabbra és az Egyesült Államokban is a várandósokat, ha H1N1-fertőzés miatt lélegeztetőgépre kerülnek - ismertette dr. Böszörményi Nagy György a Tüdőgyógyászat Szakmai Kollégium elnöke azon a sajtótájékoztatón, amelyet az ÁNTSZ tartott az új vírussal kapcsolatos legfrissebb tudnivalókról.

Túl okos az influenza! Hogyan védekezhetünk?A nemzetközi adatokhoz hasonlóan Magyarországon is megfigyelhető, hogy az egészségesekhez képest a várandósok között sokkal gyakoribb az új influenza okozta súlyos megbetegedés, és ezzel együtt a halálozás is.

Eddig (január 31-ig) már legalább 39 kismama került kórházba az influenza A(H1N1)v vírusfertőzéssel összefüggésbe hozható megbetegedés miatt. Közülük kilencnek intenzív ellátásra és gépi lélegeztetésre volt szüksége.

23 kismama meggyógyult, 11-en pedig jelenleg is kórházban vannak, mégpedig hárman intenzíven, egy kismamát pedig lélegeztetnek.

Dr. Böszörményi Nagy György szerint a lélegeztető gép használata komoly esély az életben maradásra és gyógyulásra, ám az esetek felében a hosszú ideig tartó gép lélegeztetés egyrészt mechanikus stresszt okoz és a professzor megfogalmazása szerint "elnyűvi" a tüdőt, másrészt felléphetnek olyan fertőzések amelyeket végül a beteg halálához vezetnek.

Eddig 110 ember halt meg bizonyítottan H1N1-fertőzés miatt, szezonális influenzától pedig 1 beteg. 9 további esetet még vizsgálnak.

Lélegeztetéssel ugyanis közvetlenül a tüdőbe, alsó légutakba juthatnak be a kórokozók, és kialakulhat egy úgynevezett nozokómiális pneumónia (kórházi baktérium okozta tüdőgyulladás).

Magyarországon az egyik várandós asszony halálát például légmell okozta - ez egy ritkább, de rendkívül veszélyes szövődmény. Légmell (pneumothorax) esetében a mellhártya két lemeze közé valamilyen ok miatt levegő, vér vagy folyadék kerül, és a tüdő teljesen vagy részlegesen összeesik.

A légmell tünetei az enyhe rosszulléttől a súlyos nehézlégzésig, az életveszélyes légzési elégtelenségig, illetve a keringés összeomlásáig terjedhetnek. Először hirtelen, többnyire nyugalomban fellépő, éles, szúró, késszúrásszerű mellkasi fájdalom, nehézlégzés és esetleg köpet nélküli, száraz köhögés jelentkezik. A fájdalom kisugározhat az azonos oldali vállba, a mellkasba, hasba.

Egyéb veszélyei lehetnek a gépi lélegeztetésnek: az intubálás során (amikor átjárhatóvá teszik egy eszközzel a légutat) megsérülhetnek a fogak, a garat, a gége, a nyelőcső, a légcső, rendellenesen reagálhat a szív, esetleg erek is sérülhetnek.

Extubálás során (amikor eltávolítják a légutat biztosító eszközt) vért köphet a beteg, hosszú hetekig fennálló köhögés kínozhatja.

Ne kockáztassunk, inkább oltsunk!

A hazai és nemzetközi esetek is azt támasztják alá, hogy továbbra is az oltás a leghatékonyabb védekezési módszer a H1N1 ellen, kismamák esetében pedig még inkább életmentő.

A Magyarországon H1N1 miatt kórházba került 39 várandós közül mindössze kilencen kaptak védőoltást.

Fontos tudni, hogy a 9 oltott asszony közül 4 főnél a védőoltás és a megbetegedés kezdete között nem telt 14 nap, így nem alakulhatott ki a védettség.

A másik 4 esetben több mint két hét telt el a tünetek jelentkezése és az oltás beadása között, viszont a betegség lefolyása jóindulatúbb volt az előzetes immunizálásnak köszönhetően. Bár ezek a nők megbetegedtek, szervezetük az időben kezdett orvosi kezelés következtében le tudta győzni a fertőzést.

Egy kismamánál nem ismert az oltás beadásának időpontja.

A kilenc oltott, megbetegedett kismama közül hatan meggyógyultak, hárman még kórházban vannak, állapotuk jó, gyógyulnak.

Öt várandós nő halála esetében igazolódott az influenza A(H1N1)v fertőzés. Közülük egyik kismama sem kapott védőoltást. A tragikusan elhunyt kismamák közül két esetben a magzat sem élte túl a megbetegedést. Három esetben császármetszéssel segítették világra a kritikus állapotban lévő kismama gyermekét. Egy szintén fertőzött kismama ikreit is idő előtt kellett császármetszéssel megmenteni. Így eddig 5 koraszülött bizonyítottan a H1N1 vírusfertőzés miatt jött idő előtt a világra.

Mindezen tények ismeretében kijelenthető: az új típusú influenza és annak szövődményei ellen az egyetlen hatásos védekezés a védőoltás, mely különösen fontos a várandósok körében - hívták fel a figyelmet a szakemberek.

A HáziPatika.com kérdésére válaszolva dr. Falus Ferenc országos tiszti főorvos elmondta, hogy még nem tudták vizsgálni, mennyi ideig magas az ellenanyagszint az oltottakban, de szeptember-október környékén lesznek erre vonatkozóan is adatok. Az biztos, hogy körülbelül egy influenzaszezonra védettséget ad a H1N1-vírus ellen készült vakcina, de lehet, hogy tovább is hatékony.

Az pedig külön szerencse - fogalmazott dr. Falus Ferenc - hogy a vírus egyelőre nem mutálódik. Ennek az az oka, hogy még mindig épp elég megfertőzni való embert talál, így nincs szüksége "köpenycserére" ahhoz, hogy biztosítsa a túlélését.

Kéky Kira

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra