A vashiányos vérszegénység kevésbé ismert jelei

Az általános fáradtság, a fizikai teljesítőképesség csökkenése, a fejfájás és a szédülés a vashiányos vérszegénység jól ismert általános tünetei lehetnek.

Dr. Fehér Ágnes, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyász, hematológus szakorvosa ennek az állapotnak néhány kevésbé ismert figyelmeztető jeléről ejtett szót. 

"Vashiányos vérszegénységet az elégtelen vasbevitel, a fokozott felhasználás, a vasvesztés, valamint a vas felszívódásának zavara idézheti elő" – magyarázza dr. Fehér Ágnes. A szervezetünk kezdetben tolerálja a vashiányos állapotot, és amikor a tünetek enyhék, nem tulajdonítunk nagy jelentőséget a mindennapos fáradtságnak, a teljesítőképesség csökkenésének, a fejfájásnak vagy a fésűben ragadt hajszálaknak. A panaszok viszont idővel kifejezettebbé válhatnak, és befolyásolhatják mindennapi életünket is.

Szokatlan tünetek, amelyek vashiányra utalhatnak

Pica

A pica (ami latin szó, és szarkát jelent) az étkezési zavarok közé sorolható állapot, amelyben a beteg ellenállhatatlan késztetést érez különféle – fogyasztásra többnyire alkalmatlan – anyagok szájba vételére, megrágására (kávézacc, papírfélék, krémek, babahintőpor, agyag stb.). A pica sajátos kulturális vonzatát jelzi, hogy a vashiányos betegek kultúránkként más és más anyagok, textúrák iránt mutatnak érdeklődést. Szerencsére a pica, mint tünet, ma már extrém ritkaságnak számít, mivel a betegedukációnak, a rendszeres orvosi szűrővizsgálat részeként elvégzett laborvizsgálatoknak köszönhetően a pácienseknél hamarabb kiderül a latens vashiány, illetve a vashiányos vérszegénység, minthogy ez a tünet kifejlődjön. Amennyiben a pica fennáll, általában a páciens a szégyenérzet miatt (helytelenül) nem beszél kezelőorvosának az étkezési szokásának változásáról.

Kanálköröm

Sokszor elegendő egyetlen pillantást vetni körmeinkre, hogy egészségi állapotunkról informálódjunk. A gyenge és törékeny körmök mellett az ún. kanálköröm (koilonychia) is árulkodhat vashiányról. Ilyen esetben a köröm konkávszerű bemélyedése, ellaposodása tűnhet fel, amihez a körömlemez töredezettsége is társulhat, és amit a betegek többnyire egy trauma következményének könyvelnek el. A kanálköröm a krónikus vashiányos vérszegénység tünete is lehet, amelyet alultápláltság, krónikus vérveszteség vagy felszívódási zavar egyaránt okozhat. Továbbá a jelenséget az ujjak és lábujjak rossz vérellátása is előidézheti, ami gyengítheti a körömágy alatti kötőszövetet.

száj
A szájzugban megjelenő gyulladás is utalhat erre a problémára. Fotó: Getty Images

Szájzuggyulladás

A szájzugban megjelenő gyulladást (cheilitis angularist) általában egy apró sérülés váltja ki, ami aztán fájdalmas berepedéseket, a bőr kipirosodását és megvastagodását idézheti el. A szájzug berepedéséhez, gyulladásához az irritációt okozó sokféle tényező (fogszabályzó, ajkak harapdálása, hideg időjárás) mellett a bakteriális vagy gomba okozta felülfertőződése is hozzájárul. A gyulladás gyakran megfigyelhető gyermekeknél és idősebbeknél is, akik esetében a szájzug tartósan nedves és felázik.  A gyakran visszatérő, vagy makacsul fennálló tünetek mindenképpen további kivizsgálást igényelnek, mert a vashiányos állapot mellett az immunrendszert érintő betegségek is állhatnak a hátterében.

Nyelvgyulladás

Vashiányos vérszegénység esetén, előrehaladott esetben a nyelv fájdalmassá, felszíne ellapulttá válhat, melynek hátterében az ízlelőbimbók atrófiája áll. Nyelvgyulladást (glossitist) viszont számtalan egyéb állapot (pl. B12-vitamin-, folsav-, cinkhiány) is okozhat, ezért a laborvizsgálat elengedhetetlen a diagnózishoz.

"A vashiányos vérszegénység az esetek jelentős részében jól kezelhető szájon át adott vastartalmú készítményekkel, viszont súlyosabb esetben intravénás vaspótlás is szükségesé válhat (a vasraktárak gyors feltöltése céljából). A vashiányos anaemia azonban nem önálló betegség, hanem egy tünetegyüttes" – hívja fel a figyelmet dr. Fehér Ágnes. Hozzátette: ezért nem elégedhetünk meg kizárólag a vaspótlással. Szakorvos segítségével fény derülhet a vashiányos anaemia kialakulásának okára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.