Nem nyilatkozott sem székrekedésről, sem körömgombáról – ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével

Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten. A kutató ezért ismételten kihangsúlyozta, hogy soha nem adta és a jövőben sem adja a nevét semmiféle termék, illetve gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közkapcsolati igazgatóságának közleménye szerint ismét hamis hírek és álinterjúk jelentek meg, amelyekben a csalók általános orvosként és az emésztőrendszeri betegségek szakértőjeként hivatkoznak Karikó Katalinra, ám ennek nincs semmiféle jogalapja. Karikó Katalin tájékoztatása szerint az álinterjúkhoz róla készült fotók meghamisított változatait használták fel.

Karikó Katalin
Karikó Katalin a Magyar Tudományos Akadémia épületében 2023. október 11-én. Fotó: Kummer János/Getty Images

Már nem először éltek vissza a nevével

A professzor kiemelte, hogy nem nyilatkozott a székrekedés veszélyeiről, és nem adta a nevét az ezt tárgyaló állítólagos interjúhoz. Mindezt valótlanul állítják róla, mint azokban a korábbi reklámokban, amelyekben – egyebek között – körömgomba elleni készítményt vagy az ízületi és gerincfájdalmak elleni módszert és kapszulát hirdettek a nevével és képmásával visszaélve.

Karikó Katalin a közleményben kifejtette, az álhírgyártók és a csaláson alapuló szövegek, hamis fotók terjesztői megsértik polgári és személyiségi jogait. Ezek a médiamegjelenések visszaélnek személyes adataival, és tisztességtelenek, mert megtévesztik azokat az embereket, akik a betegségük miatt fogékonyak minden információra, különösen azokra, amelyekről azt állítják, hogy tőle származnak.

Fokozott óvatossággal tájékozódj!

A kutató a médiafogyasztó emberek figyelmébe ajánlotta a „fake news”, vagyis a „kamu hírek” terjedése ellen küzdő nyelvészek javaslatát: mindig fokozott óvatossággal, körültekintően olvassanak és tájékozódjanak, mert az álhírekben el vannak rejtve olyan megfogalmazások, kifejezések, amelyek az állítások valótlanságára utalnak.

Karikó Katalin reményét fejezte ki, hogy az illetékes szerkesztőségek, hivatalok és hatóságok haladéktalanul megteszik a szükséges lépéseket, azaz megtisztítják közösségi és egyéb médiafelületeiket a hamis hírektől, álinterjúktól.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
személyi kedvezmény
Közel 200 ezer forint jár vissza e betegségek után – Íme a lista
hospice
Mire gondolnak legtöbben a haláluk előtt? – Ezek a leggyakoribb utolsó mondatok
ízületi fájdalmak
Természetes gyógymód ízületi fájdalomra: ez az olcsó, de tápanyagdús étel enyhíti a panaszokat
mozgás
Nem úszás, nem gyaloglás - 60 felett ez a típusú mozgás a legjobb
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +1 °C

Délnyugat felől folytatódik a fátyolfelhőzet növekedése, mely délelőtt átmenetileg északon, majd délutántól másutt is határozottabban elkezd megvastagodni. Estig nem valószínű csapadék. A délkeletiről keletire, majd estétől északiasra forduló szél megélénkül.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 10 és 15 fok között alakul, ennél pár fokkal alacsonyabb értékeket északkeleten mérhetünk.Késő estére 1 és 10 fok közé hűl le a levegő. Kezdetben melegfronti, majd estétől hidegfronti jellegű változás valószínű - ez a kettősség különösen megterhelő lehet a frontérzékenyek számára.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!