Nyaralás előtt gondoljanak a védőoltásokra!

A külföldi nyaralás tervezésekor érdemes tájékozódni arról, milyen védőoltásokat kell megkapni a beutazás előtt. Több országba oltás hiányában nem is adnak vízumot. Hasznos lehet az is, ha érdeklődünk a célország közegészségügyi helyzetéről, az orvosi ellátás lehetőségeiről és a csapvíz tisztaságáról.

A sárgaláz elleni védőoltás kötelező azoknak, akik Közép-Afrika és Dél-Amerika bizonyos országaiba készülnek. Legkésőbb tíz nappal az indulás előtt kell beadni a tíz évig védettséget nyújtó vakcinát. Sárgaláz elleni oltást Magyarországon csak a Johan Béla országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontjában lehet kérni.

A hepatitis A (azaz fertőző májgyulladás) előfordulása csekély Magyarországon. Ez a betegség ritkán fordul elő, felmérések szerint, a 40 év alatti korosztály nem védett.

Ezt az oltást szinte minden utazónak ajánlott beadatni, aki Észak-Amerikán, illetve Észak- és Nyugat-Európán kívül bárhova utazik. A hepatitis A fertőzés lehetősége az arab országokban, Indiában, Ázsiában és Közép-Amerika egyes országaiban a legnagyobb.

Időben kell kezdeni a felkészülést

A hepatitis B vírus vérrel, szennyezett eszközökkel és testváladékokkal terjedhet. Nem csupán azoknak javasolt az oltás, akik szexuális kapcsolatuk miatt veszélyeztetettek, hanem azoknak is, akik esetleg orvosi kezelésben részesülhetnek külföldi tartózkodásuk alatt (például cukorbetegek).

Teljes védelmet három oltással lehet biztosítani, ezért időben el kell kezdeni a védelemre való felkészülést.

A túrákra, természetjáró kirándulásokra, körutazásokra induló 21 éven felülieknek célszerű beadatniuk az úgynevezett ismétlő tetanuszoltást, amely 10 éves védelmet biztosít.

Tífusz, malária, agyhártya-gyulladás

Dél-Amerika és Ázsia legtöbb országában a tífusz elleni vakcina is javasolt, amely az ételekkel és vízzel terjedő betegség megelőzését szolgálja.

A maláriával fertőzött területekre utazóknak ajánlatos felíratniuk a betegség elleni tablettát, amelynek szedését az utazás előtt kell elkezdeni, és a hazaérkezést követően négy hétig folytatni.

A közép-afrikai és az arab országokba készülőknek tanácsos az agyhártya-gyulladás elleni oltással védekezniük. Szaúd-Arábiába például vízumot sem adnak az oltási igazolás nélkül.

Ázsiában és Dél-Amerikában történő hosszabb tartózkodás esetén a veszettség elleni oltás-sorozat javasolt. Akik tanulni indulnak az amerikai földrészre, készüljenek arra, hogy az ottani hatóságok kérhetik a rubeola, kanyaró, bárányhimlő és agyhártyagyulladás elleni oltás igazolását.

Háziorvos is beadhatja az ismétlő oltást

A társadalombiztosító támogatásával három-ötezer forintba kerül egy oltás. A Nemzetközi Oltóközpont hivatalos kétnyelvű oltási könyvet ad ki az oltások igazolásakor.

Emellett tanácsot is adnak az utazással kapcsolatos témákban. Az utazás előtt legalább 5 héttel érdemes felkeresni az oltóközpontot, ahol egyszerre több oltást is beadnak, amelyeknek ismétlését már a háziorvos is elvégezheti.

Érdemes egyébként nem csak a védőoltásokra, hanem a célország közegészségügyi helyzetére is odafigyelni. Az utazás előtt érdeklődjenek az orvosi ellátás lehetőségeiről, költségeiről, és ha a különféle betegségeket akarják megelőzni, akkor a csapvíz tisztaságáról is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra