Hat sokkoló adat Akkor kezdjük a megdöbbentő számokkal, amelyek nem egy forgatókönyvíró agyszüleményei, hanem az Egészségügyi Világszervezet hivatalos számításai.
- Ha kialakul az influenza-világjárvány, az akár 2-3 hónapig is tarthat, és a vírus kissé mutálódva még évek múlva is visszatérhet.
- Ez idő alatt Európában 180 millió ember betegedhet meg, Magyarországon - a becslések szerint - 2,5 millióan fertőződnek meg, tehát a lakosság 25-30 százaléka lesz beteg.
- Világszerte 60-150 millióan halhatnak meg az új influenzától, hazánkban a 62 ezret is meghaladhatja majd a halálos áldozatok száma!
Önben is felmerül a kérdés, hogy milyen módon jöttek ki ezek a számok? A WHO (és a magyar adatoknál a hazai Pandémiás Prevenciós Bizottság ) az eddigi világjárványok adatait elemezték, a megbetegedési és halálozási arányokat figyelembe véve vonták le a következtetéseket.
- A dolgozók körülbelül 25 százaléka betegszik meg, de ennél jóval többen fognak kiesni a munkából, mert családtagjukat ápolják majd: a kórházak ugyanis csak a súlyos betegeket lesznek képesek ellátni.
- A fertőzéstől számítva 24-48 óra eltelhet, mire a tünetek jelentkeznek, ugyanakkor a megbetegedettek már a tünetek kialakulását megelőző időszakban is továbbadhatják a vírust. Egy beteg ember általában két másikat fertőz meg.
- A pandémia a világgazdaságban körülbelül 2 trillió dolláros veszteséget okozna.
Egyéni óvintézkedések
A gyakori szappanos kézmosás az egyik legfontosabb és leghatékonyabb módja az összes cseppfertőzéses betegség megelőzésének. Nem szükséges antibakteriális szappant használni, viszont fontos a kézmosás megfelelő módszerének elsajátítása! Olvassa el keretes írásunkat!
Vásároljon a patikában több darab arcmaszkot, mivel azokat rendszeresen cserélni kell. A fertőzés esélyét csökkenti, ha betartjuk a két ember közötti legalább 1 méteres távolságot. Vegye komolyan a betegség első tüneteit és menjen haza, hogy ne fertőzze tovább a kollégáit. Fertőzés esetén a beteg és az őt ápolók is viseljenek arcmaszkot, mossanak kezet gyakran.
A járványra való felkészülés egyik fontos eleme, hogy tartalékoljon körülbelül 2 hétre elegendő élelmiszert, mivel előfordulhat, hogy nem tud elmenni vásárolni, illetve a boltok készletei elfogynak a szállítási nehézségek miatt. Olvassa el keretes írásunkat az ajánlott készletről!
Veszélyforrások A munkahelyek, iskolák, a tömegközlekedési eszközök, a tömegrendezvények, a zsúfolt helyek (bevásárlóközpontok, mozik) a vírus gyors terjedését segítik. Mivel azonban az alapvető szolgáltatásokat fenn kell majd tartani, tehát áramra, vízre, közlekedésre, információra szükség van, ezért meg kell találni a módját, hogy a munkahelyeken minél kisebb legyen a fertőzésveszély.
Ezért például kerülni kell a személyes kontaktust, tehát a lehető legtöbb dolgot telefonon, interneten keresztül kell elintézni, a vállalati kommunikációban nagyobb szerepet kaphat a videokonferencia még akkor is, ha a felek ugyanabban az épületben tartózkodnak, mivel kerülni kell, hogy sokan tartózkodjanak egy helyiségben. Kerülni kell a kézfogást, és - nem csak influenzajárvány idején - ne használja más billentyűzetét, egerét, mert a rengeteg kórokozó él ezeken a felületeken.
Becslések szerint a cégeknek általában 40 százalékos munkaerő-kieséssel kell számolniuk a járvány legerősebb 2 hetében - emiatt több szolgáltatás, közszolgáltatás akadozhat!
Világjárvány esetén bezárják majd a bölcsődéket, óvodákat, iskolákat.
A vírus cseppfertőzéssel terjed, veszélyt jelentenek majd a klímarendszerek, mert ott a meleg, nedves, áramló levegő kiválóan alkalmas arra, hogy ha valaki tüsszent, pár óra alatt a levegőkeringtető-rendszer az egész épületbe eljuttassa a fertőzést - hívja fel a figyelmet Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium és a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium által készíttetett pandémiás útmutató , és a tanulmányban a többi között a szűrőrendszerek korszerűsítését is ajánlják.
"Élménybeszámoló" a járvány sújtotta Mexikóból Egy aggódó édesanya vette fel a kapcsolatot a HáziPatika.com-mal, mivel egyetemista fia Mexikóban van. Emailben megkerestük a fiatalembert, és Farkas Barna az alábbiakról számolt be május elején, amikor arról kérdeztük, milyen óvintézkedéseket vezettek be ott a járvány miatt:
"Egypár napja ez az egész járvány egy vicc volt itt, senki sem gondolt arra komolyan, hogy ideérkezik Monterreybe. Most, hogy (viszonylag hirtelen) ideérkezett, nagy a 'pánik'. Sokan járnak maszkkal az utcán (még az autókban is) és éttermekben, messze maradnak más emberektől, sokkal többször mosnak kezet és nem igazán járnak ki nyilvános helyekre. Az iskolákat bezártak - de ez sem segít a pánikon.
Tájékoztatás inkább csak a hírekből származik, néha olyan érzésem van, mint hogyha az otthoni rokonaim többet tudnának a betegségről, mint én.
Természetesen mindent lefújtak, amikor kitört a járvány: elhalasztották a focimeccseket, bezárták a mozikat, az operaházat, a múzeumokat és a színházakat, de ez sem igazán segített. Mire észrevettek, hogy kitört a járvány, már nagyon sok ember meghalt.
Az itteni gyógyszertárak kifogytak a maszkokból, és a két ajánlott vírusellenes gyógyszert sem lehet már kapni, elfogyott."
A szakemberek egyelőre nem biztosak abban, hogy ez a most felbukkant influenza okozza-e majd a világjárványt, de az esély megvan erre. Az új vírus kialakulásáról olvashat a h1n1.lap.hu -n.