Őszintén a daganatos betegségekről

Az immunrendszer, az idegrendszer és a hormonrendszer közvetítik testünknek mindennapi életünk, stresszeink, szorongásaink ártalmas hatását. Ugyanakkor nem tanultuk meg eléggé, milyen belső erőink vannak...

A legújabb tudományos eredmények messzemenően megerősítik azt az ősi tapasztalatot, hogy a daganatok kialakulásában is fontos szerepet játszik a szervezet szabályozó köreinek rossz irányba történő áthangolódása. Az immunrendszer, az idegrendszer és a hormonrendszer közvetítik testünknek mindennapi életünk, stresszeink, szorongásaink ártalmas hatását. Ugyanakkor nem tanultuk meg eléggé, milyen belső erőink vannak, és ezeket hogyan használhatjuk testi-lelki egyensúlyunk megőrzése vagy helyreállítása érdekében. Szeretnénk a modern pszichológia oldaláról segítséget nyújtani ehhez.

Amikor valaki súlyos betegséggel szembesül,

lelkileg is megrázkódtatást él át. Különösen igaz ez a daganatos betegségekre, amelyet akarva-akaratlanul először szinte halálos ítéletként fogadnak. Nagyon fontos a beteg ember számára, vajon lelkileg hogyan tudja feldolgozni ezt a nehéz élethelyzetet, hiszen gyógyulása részben ezen is múlik. A helyzet maga a búcsúzáshoz, a gyászhoz hasonló érzéseket vált ki, és ezt természetes, megfelelő érzelmi reagálásnak tartjuk.

Daganatos betegeket és más betegségben szenvedőket is gyakran diagnosztizál a pszichiáter látens depressziósnak. (Látens azt jelenti: nem látható, nem nyilvánul meg szemmel láthatóan). Ez a valóságban annyit tesz, hogy bár életének külső jelei egészséges lelkületet mutatnak, de a jól megformált maszk mögött súlyos lehangoltság van, amit nagy erőfeszítés árán sokszor még önmaga előtt is eltitkol. A látható és a látens depresszió mögött is a legtöbbször mélyebb beszélgetéssel megtalálhatjuk el nem sírt könnyeinket, be nem vallott csalódásainkat. Ezeknek az érzelmi problémáknak a megoldása csak érzelmi úton lehetséges, amihez az antidepresszáns gyógyszerek hozzásegíthetnek, de hosszabb távon nem helyettesítik azt.

A daganatos betegek életét vizsgálva gyakran bukkanunk olyan életeseményekre, melyek a daganat kialakulását megelőző másfél év alatt érték a személyt. Lehet ez hozzátartozó halála, súlyos érzelmi csalódás, válás, a gyerekek kirepülése a családi fészekből, vagy akár gyermek születése, előléptetés, költözés is. Tehát nem az esemény önmagában megbetegítő tényező, hanem az ezzel járó stressz, frusztráltság, az érzelmi feldolgozás nehézségei.

Sem a beteg maga, sem környezete nem tudja ezeket a negatív érzéseket megszüntetni, ha egyszer már megjelentek, ezért a legmegfelelőbb magatartás, ha őszintén bevalljuk magunknak, és megosztjuk gondolatainkat egy jó baráttal vagy családtaggal. Így tudunk ezeken az érzelmi állapotokon a leggyorsabban és a legkevesebb kedvezőtlen mellékhatással túljutni. A közhiedelemmel ellentétben ugyanis nem a bánat, a sírás vagy a fájdalom okozza a problémát hosszú távon, hanem ha ezeket nem akarjuk tudomásul venni, és úgy viselkedünk, mintha nem lennének. Ha jól kisírjuk és kibeszéljük magunkat, egy idő múlva túljutunk ezeken, és szinte magától megjelenik az egészséges emberi remény, az élni akarás, és mindezek nyomában az energia is a gyógyuláshoz.

Amikor tehát saját súlyos betegségünkkel szembesülünk, hasonló érzéseken megyünk keresztül, mint amikor más betegségével, halálával, vagy bármilyen más veszteséggel szembesülünk. "Gyászolnunk" kell, hogy túljussunk a gyász állapotán, és a halál után ismét az életre figyelhessünk.

Ekkor jön el az ideje annak, hogy felmérjük a reális lehetőségeinket a gyógyulásra, és aktívan tegyünk is érte. Ma már sokféle kiegészítő gyógymódot ismer az orvostudomány és a természetgyógyászat egyaránt. Érdemes minél több emberrel beszélgetni, tájékozódni a sokféle lehetőségről. Dönteni azonban a betegnek kell, mi az, amit el tud fogadni, amit testileg, lelkileg gyógyítónak érez, vél. Pszichológiailag nagy a jelentősége annak a gyógyulás szempontjából, ha a beteg aktívan tenni akar gyógyulásáért, ha nem csak passzívan várja a kezeléseket. Ma már a legtöbb orvos elfogadja a beteget partnernek a gyógyulásban, de a legtöbb beteg sajnos még nem ébredt rá saját lehetőségeire.

A daganatos betegeket segítő szervezetek közül több olyan van, ahol akár önkéntesként, akár már hivatásos tanácsadóként gyógyult daganatos betegek várják a hozzájuk fordulókat. Annál hitelesebb közvetítés nincs, mint amikor valaki saját példáján keresztül közvetít tapasztalatokat. Ha lehet, hallgassunk meg valakit, aki így tud tanácsot adni. Nem biztos, hogy éppen azt a módszert kell követni, de a sok láncszemből így lesz egy erős kötél, ami kihúz a bajból. Ezeket a civil szervezeteket Magyarországon már minden nagyobb városban megalakították.

Ezeken túl a pszichológusok is sokféle ponton tudnak segítséget nyújtani a gyógyuláshoz. A stressz feloldásának relaxációs módszerei, a kiscsoportos foglalkozások, a belső gyógyító képek megtalálása és használata mind hozzájárul a testi-lelki gyógyuláshoz. Talán a legfontosabb lehetőség, amit a pszichoterápiában nyújtani lehet, a negatív érzelmek feldolgozása egyéni vagy kiscsoportos formában.

Belső, legtöbbünk számára ismeretlen világunk óriási erőtartalékokkal rendelkezik. Sokféle módszerrel tanulhatjuk meg, hogyan merítsünk ebből úgy, hogy közben ne csapjuk be önmagunkat. A lelki módszerek segítségével mozgósított energia a fizikai testet is gyógyítja immunrendszerünk erősödésével, idegeink kisimogatásával, testi-lelki pihenéssel, szabályozó ideg- és hormonrendszerünk működésének áthangolásával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra