Alig tudjuk, mi az a COPD, pedig nagy a baj
Nagyjából 600 ezer COPD-s beteg lehet Magyarországon, közülük sokat nem is kezelnek, ráadásul jó részük rendszeres dohányos. Az emberek 4-10 százaléka beteg, a COPD néhány év múlva a 3. halálok lehet világszerte.
h i r d e t é s
A COPD, azaz a krónikus obstruktiv légúti betegség definíció szerint a hörgők idült progresszív gyulladásával, a tüdő károsodásával, hirtelen állapotrosszabbodásokkal járó (légzőszervi) betegség. Újabban azonban inkább az egész szervezetet érintő alacsony intenzitású gyulladásos állapotnak határozzák meg, amelynek vezető tünetei lehetnek a gyengeség mellett a légzőszervi tünetek, a nehézlégzés és a köhögés.
Mindent a COPD-ről
A COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) progresszív, azonban mégis kezelhető kórkép, mely korlátozza a betegek életét, továbbá világszerte a halálozás és a rokkantság jelentős oka. Kattintson a részletekért!
A COPD legfontosabb kóroki tényezője a dohányzás
A COPD legfontosabb kóroki tényezője a dohányzás. A betegek 80 százaléka dohányzott, vagy dohányzik rendszeresen. Még a legsúlyosabb stádiumú betegek negyven százaléka is rendszeresen dohányzik. Tudatosítani kell, hogy a dohányzás visszaszorítása a leghatékonyabb intézkedés a COPD megelőzése érdekében, s a dohányzó COPD-s betegek esetében a leghatásosabb gyógymód a dohányzás abbahagyása.
Mindezek ismeretében a Magyar Tüdőgyógyász Társaság kidolgozta a COPD szakmai programját a 2020-ig terjedő időszakra, átfogó célként meghatározva, hogy rövid és középtávon el kell érni a COPD teljesebb körű felismerését, nyilvántartását, hatékonyabb kezelését és gondozását, hosszabb távon pedig a megbetegedések és a halálozás csökkenését. A tüdőgyógyászok évek óta szorgalmazzák az érintett szakmák együttműködését ezen a téren, s számos fórumon hívják fel a figyelmet a betegségre.
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!