Valóban hatékony az infarktusban alkalmazott terápia

A szívroham esetén alkalmazott vérrögoldó és értágító terápia csökkenti a halálozást - olvasható a Journal of the American Medical Association áprilisi számában.

A kutatás alapját a svédországi koszorúér-betegségeket összefoglaló adatbázis képezte, mely mintegy 61 ezer, EKG-elváltozással járó szívinfarktusos esetet foglalt magába 1996 és 2007 között. A betegcsoport jó alapot teremtett annak vizsgálatára, hogy a korábban szűkebb mintán kipróbált módszerek valójában mennyire hatékonyak. A vizsgált időszakban a kórházi halálozás 12,5-ről 7,2 százalékra esett, míg a szívinfarktusos esetekben az egy hónapon belüli halálozás 15-ről 8,6 százalékra, az egyéves halálozás 21-ről 13,3 százalékra csökkent. A kórházi ápolás alatt bekövetkező második szívinfarktus előfordulása 4-ről 1 százalékra esett.

SzívinfarktusA szakértők a svédországihoz hasonló tendenciát várják az Egyesült Államokban is, ahol ugyanazokat módszereket vezették be, melyek között aszpirin, koleszterincsökkentő szerek és ballonos koszorúér-tágítás szerepelnek. Ezek az eljárások a szív véráramlásának azonnali visszaállítását célozzák, melynek segítségével megakadályozható a további károsodás kialakulása. A ballonos angioplasztika során az orvosok egy speciális katéter segítségével tágítják az elzáródott koszorúeret, eltávolítják a vérrögöt, és felhelyeznek egy fémből készült sztentet, mely az érátmérő fenntartásában játszik szerepet. A beavatkozásra kezdetben 12 százalékban került sor a kórházba érkezést követő másfél órán belül, míg ez az arány 2007-re 61 százalékosra nőtt, miközben az ápolás első 14 napját tekintve 84 százalékban került rá sor.

A véralvadékoldó, véralvadásgátló, koleszterincsökkentő terápia szintén előnyösnek bizonyult. A vérlemezkegátló kezelést a vizsgálati időszak végén az esetek 55, "vérhígítót" 82 százalékban alkalmaztak, míg koleszterincsökkentő statinok adásra az esetek 83 százalékában került sor, de az ACE-gátló és az angiotenzin-receptor-blokkoló vérnyomáscsökkentő kezelés is előretörést mutat.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra