Szívrohamot okozhat a vérhígító
Milyen egyéb problémákat okoz a K-vitamin hiánya?A warfarin hosszú távú alkalmazása által okozott K-vitaminhiány az egészségügyi kockázatok szélesebb körével járhat, mint korábban hittük. Az ismert veszélyeken kívül a szervek meszesedését is okozhatja.
Az ausztrál Monash Egyetem kutatói Wahlqvist professzor vezetésével a szívkoszorúér meszesedésének esetét elemezték egy olyan betegben, aki egy évtizeden át szedett warfarint.

Az orvosoknak tisztában kell lenniük a warfarin alkalmazásával járó, a K-vitamin hiányból eredő széles körű hatásokkal
Ezen kívül a kalcium lerakódik a különböző szervekben, például a szívben és a vesében, és a szervek elmeszesedése szervelégtelenséghez és életveszélyes állapotokhoz vezethet. Az általunk vizsgált betegre a szívkoszorúér-betegség egyetlen hagyományos kockázati tényezője sem leselkedett, mégis jelentős meszesedés következett be az artériáiban, ami nagy veszélynek teszi ki."
A professzor úgy véli, hogy az orvosoknak tisztában kell lenniük a warfarin alkalmazásával járó, a K-vitamin hiányból eredő széles körű hatásokkal. A megoldás valószínűleg az, hogy teljesen mellőzni kellene a warfarint, és olyan újabb készítményeket kellene használni, amelyek K-vitamin hiány kialakítása nélkül gátolják a véralvadást. Addig is érdemes odafigyelni, hogy az étrendünk tartalmazzon olyan élelmiszereket, amelyek természetes módon gazdagok K-1 és K-2 vitaminban.
Az ember K-vitamin szükségletét felerészben fedezi a táplálékkal felvett és a bélrendszerben élő baktériumok által termelt K-vitamin. A táplálékkal bevitt K-vitamin 10-70%-a szívódik csak fel. Éppen ezért hosszan tartó, bélgyulladással járó betesgég, vagy antibiotikus terápia következménye lehet K-vitamin hiány. Az újszülötteknél ezt a hatást a bélbaktériumok csekély száma okozza. Mindkét hiányállapot velejáró tünete a vérzékenység. Legjobb K-vitamin forrásaink a zöld leveles zöldség- és főzelékfélék, a káposzta, a brokkoli, a paraj, a tej- és tejtermékek, valamint a máj.
Értékelje a cikket!