Hemodinamikai központ Fehérváron

Budapest helyett immár Székesfehérváron kezelik az infarktusos betegeket.

Április 1-je óta hemodinamikai központ működik a Fejér Megyei Szent György Kórházban, egyedüliként a régióban, ugyanis nincs "szívkatéteres" központ sem Veszprém, sem Komárom-Esztergom megyében. Az országban összesen tíz helyen található ilyen központ, a Szent György Kórházban tizenegyedikként nyílt az újabb centrum. Áprilisig a Fejér megyei infarktusos betegeket Budapestre szállították, ami átlagosan három óra veszteséget jelentett.

A megvalósítást tavaly októberre tervezték, azonban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csak idén január óta finanszírozza az ellátást. A centrumban eddig kétszáz vizsgálatot - diagnosztikát és tágítást - végeztek, tájékoztatta lapunkat dr. Bokori György főorvos, a központ vezetője.

Az erek belülről történő tágítására, kinyitására azért van szükség, mert a népbetegséggé vált érelmeszesedés során a különböző zsír- és mésztartalmú anyagok idővel lerakódnak az erekben, beszűkítik, esetleg el is zárják azokat. Elsősorban a koszorúereket, de a láb- és a nagy nyaki ereket is diagnosztizálják, illetve az utóbbiak esetében a feltételek megteremtésével szükség esetén tágítják is.

Az infarktust szenvedett betegeknél az elzáródott koszorúér festését, megnyitását minél rövidebb idő alatt el kell végezni, hogy a lehető legnagyobb legyen a megmentett szívizom aránya. Optimális esetben hat óra, egyes esetekben tizenkét órán belül érdemes az adott eret kinyitni dr. Bokori György szerint. Két eljárással oldható meg a nyitás: az egyik lehetőség a lízis, amikor gyógyszer vénás beadásával megkísérlik a vérrög feloldását. A másik pedig a korszerű és hatékonyabb katéterezés - a hemodinamikai központ fő feladata -, amely mechanikus úton nyitja meg az eret. Mint ismeretes, a katéterezés úgy történik, hogy a combhajlatban vagy csuklónál megszúrják az artériát, ezen keresztül vékony eszközöket vezetnek fel a szívig, majd a beszűkült koszorúeret egy kisméretű ballon segítségével kitágítják. A nyitott állapot fenntartásához egy miniatűr kis fémhálót, az úgynevezett stent-et használják, ami az érfalra belülről ráfeszülve segít megelőzni a beszűkülést. A beavatkozás helyi érzéstelenítéssel történik, a beteg végig tudatánál van, és képes kommunikálni az orvossal.

A betegek előkészítésében, mind a beavatkozás utáni ellátásában, valamint az akut szövődmények kivédésben rendezett osztályháttér állj rendelkezésre Fehérváron: a kórház kardiológiai osztálya dr. Sereg Mátyás kardiológus főorvos szakmai vezetésével a legnagyobb hatékonysággal és odafigyeléssel látja el ezt a feladatot a hemodinamikai központ vezetője szerint.

2007-06-18 11:22

Forrás: Weborvos Sándor Judit

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra