Mi az aranyérgyűrűzés?

Az aranyeres panaszok Magyarországon is rengeteg embert érintenek, lényegében népbetegségről beszélhetünk. Bizonyos esetekben a probléma egyszerűen és tartósan kezelhető az aranyérgyűrűzés módszerével. Lássuk, mit érdemes tudni erről.

Magát az aranyeres csomót a végbél és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok alkotják. Ezek a fonatok időnként begyulladhatnak, vérezhetnek, sőt, akár vérrög is képződhet bennük, ami rendkívül erős fájdalommal jár. Függően attól, hogy hol helyezkednek el a végbél záróizmától nézve, megkülönböztetünk külső és belső aranyereket.

Milyen panaszok fellépése esetén gyanakodjunk aranyérre? Részletek itt.

Kezdeti stádiumban ezek a vénatágulatok többnyire még tünetmentesek. Kissé megnagyobbodnak, esetleg vérezhetnek is, de székletürítés során nem türemkednek ki a végbélnyílás elé. Az állapot előrehaladtával, második és harmadik stádiumú aranyeresség esetén viszont kifordulnak, illetve megeshet, hogy nem is húzódnak vissza maguktól, hanem kézzel helyezhetők csak vissza. A legsúlyosabb, negyedik stádiumú aranyereket pedig már kézzel sem lehet visszanyomni, állandóan kifordult állapotban maradnak. Ez esetben kizárólag műtéti úton rendezhetők a beteg panaszai.

Előrehaladott stádiumú aranyér esetén hatékony megoldást jelenthet az aranyérgyűrűzés
Előrehaladott stádiumúaranyéresetén hatékony megoldást jelenthet az aranyérgyűrűzés. Fotó: iStock

Hogyan zajlik az aranyérgyűrűzés?

Második és harmadik stádiumú, belső aranyeresség kezelésére évtizedek óta alkalmazzák a Barron-féle gumigyűrű-ligatúra technikáját, egyszerűbben mondva az aranyérgyűrűzést. Az eljárás lényege, hogy az aranyeres csomót végbéltükrözéssel megkeresik, majd egy speciális eszköz segítségével egy néhány milliméteres gumigyűrűt helyeznek fel a tövére, ami elszorítja a vénafonat vérellátását. Ennek hatására a lekötött aranyér néhány nap alatt elhal, lelökődik, és a gumigyűrűvel együtt a széklettel távozik a szervezetből.

Érdemes megemlíteni, hogy a beavatkozás alapvetően fájdalommentesen zajlik, mivel a végbél érintett részében nincsenek érzőideg-végződések, valamint a végbéltükör felhelyezése során is alkalmaznak érzéstelenítést. Egy-egy alkalommal egy-két aranyeret lehet csak így lekötni, azaz az aranyeres törzsek számától függően több részletben, egy-másfél hónapos különbségű ütemezéssel lehet elvégezni a teljes kezelést.

Ami a szövődményeket illeti, a gyűrűzést követően lokális gyulladás, ödémásodás jelentkezhet, amit gyakran fájdalom is kísér. Emellett a lelökődés után néhány napig enyhe vérzést tapasztalhatnak a páciensek. Súlyosabb szövődmények viszont, mint például erős vérzés vagy a kezelt területen fellépő fertőzés, csak ritkán fordulnak elő. Az eljárás komoly előnye ráadásul, hogy az elhalt aranyér helyén apró heg képződik, ami megakadályozza a panaszok kiújulását.

Az eljárás korlátai

Milyen készítményekkel enyhíthetjük az enyhébb aranyeres panaszokat? A témáról bővebben ide kattintva olvashat.

A gyűrűzés általában nem alkalmas kezdeti stádiumú aranyér kezelésére, mivel ilyenkor még nem elég nagy a tágulat ahhoz, hogy elszorítható legyen. Emellett negyedik stádiumú, súlyos aranyeresség esetén is rendszerint csak akkor jön szóba megoldásként, ha a páciens valamilyen okból kifolyólag - például súlyos vérszegénység okán - nem alkalmas az aranyér műtéti úton történő kezelésére .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra