A legfontosabb civilizációs betegségek - infografika

A civilizációs vagy életmód betegségek annak a következményei, hogy máshogyan mozgunk, táplálkozunk, tevékenykedünk és pihenünk, mint ami a szervezetünknek megfelelő volna. Infografikánkban bemutatjuk az egészségi rendellenességekhez vezető okokat, és a legfontosabb civilizációs betegségeket is.

Ahhoz, hogy az ember jó testi és lelki egészségnek örvendhessen, sok tényezőnek kell a "megfelelő" tartományba esnie. Ha valamelyik tényező nagyon eltávolodik az optimálistól, az a szervezet megbetegedését okozhatja. Érdemes belegondolni, hogy hiába edz valaki sokat és tartja be a táplálkozási szabályokat, ha túl sokat stresszel. Hiába tart fenn valaki tökéletes közösségi kapcsolatokat, kerüli a stresszt és a szorongást, ha dohányzik, túlzásba viszi az alkoholfogyasztást vagy nem figyel a testsúlyára.

civilizációs betegségek
A civilizációs betegségek szinte a teljes felnőtt lakosságot érintik. Fotó: Getty Images

A civilizációs ártalmak még akkor sem kerülhetők el teljesen, ha tudatában vagyunk a veszélyeknek. Egyre többen dolgozunk ülve, nagyon sok embert ér komoly stressz a munkahelyén, a könnyen beszerezhető ételeink egy része nem egészséges, a feszültségüket rengetegen nikotinnal, alkohollal vagy más drogokkal oldják, ami gyakran családi vagy közösségi konfliktusok forrásává válhat. Ezek a tényezők vezetnek oda, hogy a krónikus betegségek (amelyek javarésze összefüggésbe hozható az életmóddal) sok ember életét keserítik meg, vagy vezetnek korai halálhoz.

Mutatjuk, hogy kezeljük otthon az aranyeret .

A civilizációs betegségek közé általában azokat sorolják, amelyek súlyos megbetegedéshez - például a szív- és érrendszer, az idegrendszer, az anyagcsere vagy a sejtreprodukció működési rendellenességeihez - vezethetnek. Vannak olyan civilizációs betegségek, amelyekről könnyebben beszélünk (például a keringési problémákról vagy az allergiáról), más esetekben viszont szemérmesen hallgatunk az állapotunkról. Az utóbbiak közül a legtipikusabb, de egyben a legtöbb ember érintő gond az aranyér . Az ötven felettiek között egyes becslések szerint minden második embernél, de van olyan vélemény is, hogy szinte mindenkinél hetente legalább egyszer megjelenik az aranyeres panasz, a 30 év felettiek körében pedig az emberek 30-40 százaléka ismeri saját tapasztalatából a betegség tüneteit. Azaz igazi népbetegség az aranyér, amely életmódváltás és kezelés nélkül egyre súlyosabbá válhat.

Infografikánk a legfenyegetőbb civilizációs betegségeket foglalja össze.

civilizációs betegségek infografika

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra