Applikáció, amely megóvja a végtagokat
Egy új, ingyenes, magyar fejlesztésű telefonos alkalmazással harcolnak a szakemberek az amputáció ellen. Hazánk Európában és világszerte is élen jár a végtagvesztésben.
Betegeknek és szakdolgozóknak is segíthet
Egyéves fejlesztőmunkát követően megjelent a Végtagmentő névre keresztelt alkalmazás, amelynek alapjául a Mecseky László, Rozsos István és Vadász Gergely által kifejlesztett MEROVA módszer szolgált - írja a magyarhirlap.hu. Egyfajta ellátási sorról van szó, amelyben nemcsak sebésztechnikai megoldások, hanem alkalmazott eszközfejlesztések, és az országban elsőként meghonosított eljárások is szerepelnek. A Végtagmentő betegeknek és szakdolgozóknak is segítséget nyújthat. A páciensek megtanulhatják, hogyan éljenek együtt például a cukorbetegséggel, vagy vénás keringési betegségekkel, amelyek szövődményei gyakran vezetnek amputációhoz. A gyógyítók pedig az applikáció segítségével a MEROVA módszert ismerhetik meg alaposabban, amely az elmúlt huszonöt évben több ezer végtag megmentését tette lehetővé.

Virtuális asszisztens figyelmeztet
Rozsos István, az alkalmazást megálmodó érsebész a napilapnak azt mondta: "A Végtagmentő a betegadat-elemzés után konkrét és általános javaslatokat ad, emellett elindítja a virtuális asszisztenst is, aki időszakos figyelmeztetésekkel látja el a felhasználót."
Az alkalmazás letöltése és használata teljesen ingyenes, ám a komoly szakmai tartalom miatt a zárt orvosi felület eléréséhez előzetes regisztráció és az orvosi pecsétszám megadása szükséges a szakemberek részéről.
A cukorbetegeket érintő úgynevezett diabéteszes neuropátia a lábamputációk egyik leggyakoribb oka. Hogy pontosan mi is ez, hogyan alakul ki, és hogyan kezelhető, megtudhatja korábbi cikkünkből.
Élen járunk az amputációban
Az ismert adatok alapján hazánk sajnos élenjáró az amputációk számában Európában és a világon is. Évente több ezer embert érint a probléma Magyarországon, a cukorbeteg sebek és a lábszárfekély okán veszélyeztetett felnőtt emberek száma pedig meghaladja a hárommilliót.
Rozsos István tapasztalatai szerint a végtagamputáltak 60 százaléka az első amputációtól számított öt éven belül már nem él. Ezért a Végtagmentő Mozgalom szlogenje: mentsen végtagot, mentsen életet!
Értékelje a cikket!