Vérvörös lett az Antarktisz

Vérvörösre színezte a tájat egy hóban élő alga egy antarktiszi ukrán kutatóállomás körül - közölte Facebook-oldalán az ukrán gazdasági minisztérium. A hetek óta észlelhető szokatlan jelenség a klímaváltozással függ össze.

Elképesztően meleg volt az Antarktiszon - olvassa el a részleteket!

Az elszíneződésért a Chlamydomonas nivalis nevű, mikroszkopikus méretű algafaj felelős, amely magasabb hőmérsékleten jobban szaporodik. A közelmúltban pedig a Déli-sarkvidék több pontján is 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletet mértek.

hó, alga, vörös hó, klímaváltozás, globális felmelegedés, Antarktisz,
Vérvörösre színezte a tájat egy hóban élő alga egy antarktiszi ukrán kutatóállomás körül.Fotó: Andriy Zotov/Ukrán Oktatási és Tudományos Minisztérium

Így gyorsabb az olvadás

Kutatók szerint a jelenség meggyorsítja a hó olvadását, mert a pirosas hó több napfényt nyel el, mint a sugarakat jobban visszaverő fehér hó. A pirosodást okozó algafaj ott fordul elő, ahol állandóan tél van, így az Antarktisz mellett az Északi-sarkvidéken, sőt az Alpok egyes pontjain is.

A potsdami Geológiai Kutatóközpont tudósai már egy 2016-os tanulmányukban megállapították, hogy eddig alábecsülték a hóalgák gleccserolvadásra gyakorolt hatását, így ezt számításba kell venni a jövőbeni klímamodelleknél. Ugyanakkor Thomas Leya, az algakutatással is foglalkozó potsdami Fraunhofer Sejtterápiai és Immunológiai Intézet szakembere szerint nehezen elképzelhető, hogy az algák számottevő hatást gyakoroljanak a klímára.

Erre vonatkozólag még nem folytak átfogó kutatások, és a tudomány egyelőre arról is keveset tud, hogy ez a mikroszkopikus alga miként képes olyan nagy tömegű sejtet előállítani, amilyen a vörös hó jelenségéhez szükséges.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra