Sosem volt még ilyen meleg a szeptember (2)

Az idei volt a legmelegebb szeptember a Földön az éghajlati mérések 1880-as kezdete óta - közölte az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA). A szervezet szerint jó eséllyel 2020 lesz az eddig mért három legmelegebb év egyike.

Idén nagyon kitágult az ózonlyuk az Antarktisz felett. Részletek itt.

A szeptemberi globális átlaghőmérséklet 0,97 Celsius-fokkal volt magasabb a 20. századi átlagnál (15 Celsius-fok), illetve 0,02 Celsius-fokkal haladta meg a két korábbi csúcstartót, 2015 és 2016 szeptemberét. Az elmúlt 15 évben mérték a tíz legmelegebb és az elmúlt hét évben a hét legmelegebb szeptembert a világon.

Az idei szeptember volt a legmelegebb az éghajlati mérések kezdete óta
Az idei szeptember volt a legmelegebb az éghajlati mérések kezdete óta. Fotó: Getty Images

Az év eddig eltelt része a második legmelegebb januártól szeptemberig tartó időszak volt, 1,2 Celsius-fokkal meghaladva a 20. századi átlagot és mindössze 0,04 Celsius-fokkal elmaradva a 2016-os év rekordmeleget hozó azonos időszakától. A januártól szeptemberig tartó időszak az északi féltekén - 2016-tal karöltve - az eddigi legmelegebb volt, míg a déli féltekén a negyedik legmelegebb.

A NOAA kutatói szerint a statisztikai elemzések azt mutatják, hogy 2020 nagyon nagy eséllyel az eddig mért három legmelegebb év egyike lesz a világon. Idén szeptemberben mérték az északi-sarki tengeri jég második legkisebb kiterjedését. A 14 legkisebb minimális éves jégkiterjedést egyaránt az elmúlt 14 évben jegyezték fel.

Európa, Ázsia és a Mexikói-öböl az eddigi legmelegebb januártól szeptemberig tartó időszakon van túl, míg Dél-Amerika és a Karib-térség a második legmelegebben. Egyetlen szárazföldi vagy óceáni területen sem mértek rekordhideget az év eddig eltelt részében. Az Európai Unió Copernicus Légkörfigyelő Szolgálatának (CAMS) adatai is azt mutatták október elején, hogy az idei volt az eddig mért legmelegebb szeptember a világon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra