Egész országok kerülhetnek hamarosan víz alá

Hatalmas területekről való tömeges elvándorlással fenyeget a tengerszint-emelkedés gyorsulása. Egyes országok akár el is tűnhetnek majd, mert várhatóan egész területük víz alá kerül.

A klímaválság miatt a tengerek vízszintje gyorsabban emelkedik, mint az elmúlt 3000 évben összesen, és ez tragédiák sorozatát hozza majd csaknem egymilliárd emberre, Londontól Los Angelesig és Bangkoktól Buenos Airesig – mondta António Guterres. Az ENSZ főtitkára ezért a Biztonsági Tanácsban tartott beszédében sürgette a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését, valamint olyan nemzetközi jogszabályok kidolgozását is szorgalmazta, amelyek megvédik a hajléktalanná, sőt hontalanná válókat.

tenegrszint-emelkedés, felmelegedés, elvándorlás, exodus
Nagy veszélyben vannak a tengerparti városok. Képünk illusztráció. Fotó: Getty Images

Egész népek exodusának lehetünk tanúi

A jelentős tengerszint-emelkedés máris elkerülhetetlen az általános felmelegedés jelenlegi tempója miatt, de ha nem teszünk ellene semmit, akkor a következményei beláthatatlanok. Az alacsonyan fekvő területeken élő közösségek, sőt, akár egész országok is örökre eltűnhetnek. Egész népek bibliai léptékű exodusának lehetünk szemtanúi a Földön. Látni fogjuk, hogy minden korábbinál keményebb harc folyik majd az ivóvízért, a földért és más forrásokért – szögezte le António Guterres.

Az ENSZ főtitkára szerint az emberek jogai nem szűnhetnek meg pusztán amiatt, mert otthonuk megsemmisül. Ez azt jelenti, hogy nemzetközi menekültügyi törvényre van szükség. Az ENSZ-közgyűlés által létrehozott Nemzetközi Jogi Bizottság vizsgálja, hogy ez a törvény megalkotható-e. 2020-ban az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága úgy foglalt állást, hogy törvénytelen, ha egy kormány olyan országba toloncol vissza valakit, amelyben veszélyben van az élete a klímaváltozás miatt.A Meteorológiai Világszervezet (WMO) által összegyűjtött új adatok szerint a tengerek vízszintje gyorsan emelkedik, és a világóceán az elmúlt száz évben gyorsabban melegedett, mint bármikor az elmúlt 11 ezer évben. A tengerszint annak hatására emelkedik, hogy a melegedéssel a víz tömege kiterjed, valamint hogy megolvadnak a jéghegyek és a gleccserek. Petteri Taalas, a WMO főtitkára szerint a tengerszint emelkedése rövid és hosszú távon veszélyt jelent a gazdaságra, az életkörülményekre, a településekre, az egészségre, a jólétre, az élelmiszer- és vízbiztonságra, valamint a kulturális értékekre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de a nyugati határhoz közel több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati határnál előfordulhat zápor, zivatar. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik, de egy-egy viharos lökés is lehet. Délután az ország döntő részén 25, 26 fokig emelkedik a hőmérséklet, majd késő este 15, 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.