Naptej helyett tabletta - korallból

A kutatók azt remélik, hogy az emberi napvédő tabletta kifejlesztéséhez a korallok a Nap káros ultraibolya-sugárzásával szembeni természetes védelmi mechanizmusát használhatják fel.

A King's College London kutatócsoportja az ausztrál Nagy Korallzátonyhoz utazott, hogy felderítse a korall természetes képessége mögött rejlő genetikai és biokémiai folyamatokat. Azt remélik, hogy a veszélyeztetett Acropora korall néhány mintájának tanulmányozásával laboratóriumban szintetikusan lemásolhatják a mechanizmusért felelős vegyületeket. Hamarosan az emberi bőrön végzett kísérletek is megkezdődhetnek.

A kutatók Dr. Paul Long vezetésével azt tervezik, hogy a tabletta változat kifejlesztése előtt olyan krémet tesztelnek, amely a korallban fellelhető vegyületeket tartalmazza. Ehhez lemásolják azokat a genetikai kódokat, amelyeket a korall használ a vegyület előállításához, majd baktériumokba juttatják be, amelyek gyorsan szaporodva nagy mennyiséget állítanak elő az anyagokból. Dr. Long elmondta, hogy semmi esetre sem használnák magát a korallt, mivel az veszélyeztetett fajnak számít.

A tudósok egy ideje már tudják, hogy a korall és bizonyos algafajták a trópusokon úgy védekeznek az UV sugárzás ellen, hogy saját napvédő anyagot termelnek. Mostanáig azonban nem ismerték ezeket a vegyületeket. A brit kutatók kiderítették, hogy a korallokban élő algák állítanak elő egy vegyületet, melyet a korallba juttatnak, és a korall olyan napvédővé alakítja át, amely mind a korall, mind az algák számára védelmet nyújt. Ráadásul nemcsak őket védi meg az UV sugárzástól, hanem a korallal táplálkozó halak is részesülnek az UV-védelemben, vagyis a hatás egyértelműen továbbjut a táplálékláncban.

Ez azzal a reménnyel kecsegtet, hogy egy szép napon olyan, a vegyületet tartalmazó tablettát sikerül kifejleszteni, amely belső védelmet nyújthat a bőrünknek és a szemünknek. Dr. Long csapata azonban egyelőre a krém tesztelésére összpontosít.

A korallokban található természetes napvédő vegyületeket ezen kívül a harmadik világ mezőgazdaságának fejlesztésében is felhasználhatják. A szakértők azt remélik, hogy olyan UV-ellenálló terményeket nemesíthetnek, amelyek az erős trópusi UV sugárzást is elviselik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra