Génjeinkben lehet az alvajárás

Kutatók feltételezik, hogy megtalálták azt a genetikai kódot, ami az alvajárást okozza. Egy négygenerációs alvajáró családot vizsgálva beazonosították a 20-as kromoszóma hibáját, ami felelőssé tehető a jelenségért.

A hibás DNS-ből akár csak egyetlen másolat is elég, hogy alvajárást okozzon, nyilatkozták szakértők a Neurology című folyóiratban. Az alvajárás a gyerekek 10 százalékát, a felnőtteknek pedig a 2 százalékát érinti. A legtöbb esetben az alvajárás teljesen ártalmatlan probléma és idővel kinövi az ember.

Sok gyerekkel előfordul, hogy felkelnek az ágyukból, és transzszerű állapotban járkálni kezdenek, de néhány esetben súlyossá és veszélyessé válik a jelenség, különösen, ha felnőttkorban is megmarad az alvajárás. Az alvajárók képesek komplex cselekvések végrehajtásárára is, mint például előkeresni az autókulcsot és akár vezetni is. Néhány esetben még gyilkosságot is követtek el alvajárás közben. Mindezek ellenére nagyon keveset tudunk egyelőre az orvosok által szomnambulizmusnak hívott jelenségről.

Dr. Christina Gurnett, a Washingtoni Egyetem munkatársa egy olyan négygenerációs családot kezdett vizsgálni, ahol a 22 családtagból 9-en alvajárók voltak. A családtagoktól vett DNS-minták elemzése során a kutatók rájöttek, hogy a 20-as kromoszómában tárolt genetikai kód okozta a problémákat. Az alvajárás örökletes, a hibás kromoszómával rendelkező szülő 50 százalékos eséllyel adja tovább a gyerekének a génhibát.

Dr. Gurnett szerint valószínűleg több gén is szerepet játszhat az alvajárás kialakulásában, a mostani felfedezés csak az első lépés lehet a kutatás hosszú folyamatában. Dr. Malcolm Schantz, a Surrey Egyetem alváskutatója szerint is nagyon jelentős volt a felfedezés, és végre lehetőség nyílik a további kutatásokra, melynek során megpróbálják beazonosítani, hogy pontosan melyik gén melyik mutációja felelős az alvajárásért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra