A káromkodás ezért egészséges

Nem szép dolog a káromkodás, de hasznos - a kutatók szerint ugyanis kitolhatja a fájdalomküszöbünket.

Az illedelmes emberek szégyenkezve kapnak a szájukhoz olyankor, ha a bútor sarkába belerúgva hangosan elkáromkodják magukat. A szitkozódás ilyen esetben egy természetes reflex, amelyet nem mindig tudunk kontrollálni, és kellemetlen lehet, ha a csúnya szavak például egy gyermek társaságában szaladnak ki a szánkon. Az IflScience oldalán is közzétett kutatás azonban felmenti a hasonló balesetek miatt káromkodókat, eszerint ugyanis a trágár kifejezések akár a fájdalom mértékét is csökkenthetik. Nem mindegy viszont az sem, hogy milyen szavak hagyják el a szánkat.

Így hat ránk a káromkodás Hangosan akár vagy csak csendben, magában, de minden ember szokott káromkodni. Az azonban talán csak keveseknek jut eszébe, hogy ennek az alantasnak tartott szokásnak is megvannak a maga funkciói mind az egészségünk, mind a társas kapcsolataink szempontjából. Kattintson a részletekért!

Jobban tűri a fájdalmat az, aki káromkodik

Hogy pontosan milyen módon képes enyhíteni néhány keresetlen szó a fájdalmat, az nem tisztázott, a téma kapcsán viszont már több kutatást is végzett Dr. Richard Stephens, a brit Keele Egyetem pszichológusa. Az első ilyen vizsgálatát több mint tíz éve végezte, akkor a tanulmányban részt vevők kezét jeges vízbe mártották, ami egy általánosan alkalmazott teszt a fájdalomküszöb mérésére. Mint kiderült, azok az alanyok, akik a jeges vizes "kínzás" alatt káromkodhattak, jobban tűrték a fájdalmat, mint azok, akiknek csendben kellett viselniük a megpróbáltatásokat.

Nem véletlenül káromkodunk fájdalmas szituációkban. Fotó: Getty Images
Nem véletlenül káromkodunk nagyfájdalomesetén. Fotó: Getty Images

Viszont a káromkodás sem váltotta ki mindenkinél ugyanazt a hatást. A kutatás szerint azoknál az embereknél, akik egyébként is gyakran használnak trágár szavakat, kevésbé csökkentette a fájdalmat, hogy szitkozódhattak. A hatás sokkal látványosabb volt azoknál az embereknél, akik a hétköznapokban nem szoktak káromkodni. Stephens kutatása szerint ráadásul nemcsak a trágár kifejezéseknek, de a tabunak számító, hasonló célú gesztusoknak, például a középső ujj felmutatásának is lehet hasonló jótékony hatása.

Friss kutatásában a pszichológus a jeges vizes kísérletet ismételte meg, ezúttal viszont arra volt kíváncsi, hogy a fájdalomcsillapító hatás valóban csak a csúnya szavakhoz köthető-e, vagy teljesen mindegy, hogy mit kiabálnak a tesztalanyok. Először az angol nyelvben leggyakrabban használt szitokszót (fuck) kellett ismételgetniük, majd választhattak egy teljesen átlagos szót (például asztal, szék), végül pedig kitalált, az angol nyelvben nem létező kifejezést kellett skandálniuk, miközben a kezüket hideg vízbe merítették. Mint kiderült, a sokszor használt szitokszó átlagosan 32 százalékkal növelte a résztvevők fájdalomtűrő képességét, míg az átlagos, illetve kitalált szavak nem befolyásolták azt érdemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra