Rájöttek a tudósok, mitől fázunk

Egérkísérletekkel bizonyították be amerikai kutatók, melyik receptor felelős a hidegérzetért. A felfedezésnek elsősorban a fájdalomcsillapító gyógyszerek fejlesztése szempontjából van jelentősége.

A Kaliforniai Egyetem kutatói a Nature című szakfolyóirat legfrissebb számában számoltak be kutatásaik eredményéről.

Meggyőződésük, hogy a többi emlősnél - így az embernél - is ugyanaz a receptort felelős a hidegérzetért, mint az egérnél. A kutatás eredménye pedig segíthet a krónikus fájdalmakkal járó betegségek kezelésében.

A TRPM8 receptor az érző-idegrostok felszínén helyezkedik el. Azt már 2002-ben felfedezték, hogy a receptor reagál az olyan hűtő hatású vegyi anyagokra, mint a mentol, illetve a hideg levegőre. Ezért is hívják "mentol receptor TRPM8-nak".

A kísérlet során bebizonyosodott, hogy a receptor híján az egér nem érzékeli a hőmérséklet változását egészen addig, amíg szélsőségesen hidegre nem hűtik a környezetét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra