Napisten könnyei: a mézcseppek

"Ismert erdei körökben az az általános nézet"... ugye ismerjük? De nemcsak Micimackó, hanem a legtöbb ember is szereti a mézet - méltán.

Régen is akadt az almáriumban

A legidősebb mézzel kapcsolatos lelet tizenhatezer éves. Már a régi egyiptomiak is isteni eledelnek tekintették a mézet, melyet Ra napisten testet öltött könnyeinek hittek. Amikor a Napisten sír, akkor könnyei mézcseppekként hullanak a földre - hitték az ókori egyiptomiak, akik már méhészettel is foglalkoztak, amit bizonyít egy tébai sírkövet díszítő kast ábrázoló dombormű, valamint a piramisokban talált méz és mézes sütemény is. A magyarok már honfoglalás előtt is ismerték a mézet és készítettek mézsört. Az államalapítás után, Szent István idejéből maradtak ránk az első írott emlékek, amelyek a méz felhasználásáról és beszedendő tizedről szólnak.

Méhek milliói szolgáltatják

A mézet a mézelő méhek állítják elő a virágok nektárjából és egyéb növényi váladékokból. A cukortartalmú nedveket felszívják, mézgyomrukban enzimek segítségével átalakítják, majd az így kapott híg mézet szájukban besűrítik, és viaszból készített lépekbe ürítik. Itt a méz érlelődik, tovább sűrűsödik. Végül a méhek a lépeket viaszfedővel befedik. A lépekből a mézet a méhészek többféle módon termelik ki. A csurgatott méz a lépből saját tömegénél fogva kicsorgó termék. A pergetett mézet a sejtekből centrifugálással távolítják el. Ezek a legértékesebb termékek. Igen nyereséges kitermelési mód a sajtolás, amellyel azonban nem a legmagasabb minőségű termékhez jutnak. A sajtolás történhet hidegen, ekkor sajtolt méz az áru neve, történhet melegítéssel kombinálva, ekkor olvasztott mézet kapnak.

A kaptár csodás kincsei

Érdemes garantált minőséget, megbízható termelőtől vásárolni, ugyanis a mézet cukorsziruppal hamisítani is szokták. Elkülönítjük a mézeket eredetük szerint is. Virágméznek nevezzük a virágok nektárjából előállított mézeket. Ezek lehetnek fajtamézek, amikor a méhek a nektárt zömmel egyfajta virágról gyűjtik, és lehetnek vegyes virágmézek, amikor vagy a méhek gyűjtenek egyszerre többfajta virágról mézet, vagy a méhész nem különíti el a különböző mézfajtákat. Abban az esetben, ha a méhek nem virágokról raktározzák be a nektárt, hanem egyéb növények édes nedveiből, a mézet harmatméznek, vagy erdei virágméznek nevezik. A fajtamézek közül legkedveltebb az akácméz, amely víztiszta, folyékony halmazállapotú, nehezen kristályosodó. Világossárga színű, nem túl intenzív, de kellemes illatú, íze igen édes, enyhén kesernyés utóízzel. Fontos fajtaméz még a napraforgó-, lucerna,-, zsálya-, levendula-, hárs-, a menta-, a gesztenye- és repceméz.

Jó tudni, hogy minél sötétebb a méz, annál dúsabb ásványi anyagokban és magasabb az aminosavak száma, valamint markánsabb az íze is. Minél világosabb a méz, annál alacsonyabb az ásványianyag-tartalma, alacsonyabb a pH-értéke, viszont magasabb a gyümölcscukor-tartalma, így hajlamosabb a kristályosodásra. A mézzselé: aranyszínű, enyhén aromás termék, amelynek előnye, hogy lassan kristályosodik. Gyümölcskenyerek, gyümölcszselék készítésére és a gyógyászatban használják.

A jótékony méhpempő

Bepillantás a dolgos méhek mindennapjaibaA méhpempőt a dolgozó méhek nyálmirigyükből állítják elő a méhkirálynő táplálására. Ez a különleges tápanyag-sűrítmény lehetővé teszi, hogy a méhkirálynő több mint öt évig éljen, míg a dolgozó méhek élettartama mindössze kettő - négy hónap. Ugyancsak a méhpempő teszi lehetővé, hogy a tojásrakási időszakban a méhkirálynő huszonnégy óra leforgása alatt két-háromezer tojást rakjon. Nagy mennyiségben találhatók benne A-, C-, B-, E vitaminok, enzimek és hormonok. Ebből adódóan a méhekhez hasonlóan az emberekre gyakorolt pozitív hatásáról is ismert. Fogyasztása csökkenti a fáradékonyságot és nyugtatja az idegeket, erősíti az immun- és az idegrendszert, fokozza a termékenységet, vérnyomás-szabályozó, szív- és érrendszeri problémákra kiváló, valamint hatásos emésztési és anyagcserezavarok kezelésekor. Friss állapotban sárgás-fehér színű, savanykás ízű. Levegőn tárolva besűrűsödik és sötétedik.

Mindazonáltal nem árt tisztában lenni azzal, hogy mivel a méhpempő virágporból, mézből és a dolgozó méhek nyálmirigyváladékából jön létre, a virágpor-allergiában szenvedőknek vigyázniuk kell a fogyasztásakor, hiszen könnyen kialakulhat az allergiás reakció (ebben az esetben azonnal fel kell függeszteni az alkalmazását). A méz tápanyagtartalmáról bővebben itt olvashat!

Élettani hatások

Azon felül, hogy a méz kitűnő édesítőszer (teákba, gyógyteákba, sütemények, cukorkák készítéséhez is használják), ismert a meghűléses betegségek, a felső légutak hurutos elváltozásainak háziszereként is. Antimikrobiális hatású, a magas cukor- és alacsony pH-tartalomnak, valamint a szerves savaknak köszönhetően segíti a vágások, horzsolások és égési sebek begyógyulását. Nagyon hatásos fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő, a problémás bőr megmentője lehet, mivel ferulasav-tartalma baktériumölő hatású. Nehezen gyógyuló sebek és nyálkahártya kezelésére is ajánlható. Belsőleg légúti betegségek, húgyúti fertőzések, prosztata- és fültőmirigy-gyulladás esetén hatásos. A természetes antioxidánsok az anyagcsere és a baktériumok elleni védekezés során keletkező szabad gyököktől védik a szervezetet.

Fogyasztása

A méz a benne található különböző pollenek miatt kiválthat allergiás reakciót. A mézallergiát vagy maga a méz (a benne levő pollenek), vagy a méh-méreganyag összetevőinek keresztreakciója okozza. A mézet és a mézes italokat ne melegítsük, mert a hő tönkreteszi a gyógyító anyagokat. Ha süteményeinkben a cukrot mégis mézzel kívánjuk helyettesíteni, akkor ügyeljünk arra, hogy a sütési hőmérsékletet 15-30 °C-kal csökkentsük. Vegyük figyelembe, hogy 2 dl cukrot 1,5-1,75 dl mézzel lehet kiváltani. Készíthetünk belőle asztali csemegét: keverjünk össze aszalt gyümölcsöket, diót, mogyorót, mandulát mézzel, és ezt kanalazgassuk esténként. Kombináljuk az édes és fanyar ízeket: fekete kenyérre kenjünk édes akácmézet, vajas kalácsra pedig fanyar fenyőmézet. Önmagában fogyasztva a mézből felnőtteknek (arányosan elosztva) 100-200 grammra, míg a gyerekeknek 30 grammra lehet szükségük naponta. Több nem ajánlatos, mert az a szénhidrátok felhalmozódásához vezet, aminek káros következményei is lehetnek.

A szépség szolgálatában

A méz kozmetikai és házi szépítőszerek alapanyaga is. A sóval kevert méz egyszerű bőrradírként használható, elsősorban a könyök, a lábfej és a térd körül ajánlják. (Három evőkanál sóhoz egy teáskanál mézet, kevés tejet teszünk.) Ajakírként is használható a méz, ha vékony rétegben bekenjük vele a száraz, repedezett ajkakat, és egy félóráig rajta hagyjuk. Kéz- és köröm ápolószerként citromos mézet ajánlanak. Az arcpakolások összetevőjeként is jótékony hatású: olajjal, citromlével, tojássárgájával keverve például érzékeny, száraz bőrre való.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +6 °C

A pára, köd feloszlik, emellett a felhősebb tájakon pedig szakadozásnak, gomolyosodásnak indul a felhőzet, délutánra már kissé felhős, napos idő várható. A délutáni órákban nyugat felől fátyolfelhőzet vonul fel. Számottevő csapadék nem valószínű. Az északi, északkeleti szél néhol megélénkülhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 19 fok között várható. A viharos időjárás egyik kiváltója az Európát is elérő Kirk hurrikán, ami miatt napközben kettős fronthatás is okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra