Hova fordulhatunk segítségért?

Mit tehetünk, ha azt gyanítjuk, hogy egy családtagunk, ismerősünk szkizofrén? Hova fordulhatunk segítségért, kitől kérhetünk támogatást? Milyen fontos lépéseket kell megtennünk ahhoz, hogy az érintett a lehető legjobb kezelést kaphassa?

Mivel a szkizofréniához hasonló tünetei lehetnek nem szkizofrén pszichiátriai zavaroknak, gyógyszereknek, alkoholnak vagy kábítószereknek, illetve belgyógyászati, ideggyógyászati betegségeknek is, ezért az első lépés, hogy a gyanús beteget teljes körű kivizsgálásban részesítik, amelyhez többek között fizikális, neurológiai (szemmozgás-, mozgászavarok, beszéd vizsgálata), vérkép-, EEG-, EKG- és CT-vizsgálat is tartozik.

A legfontosabb természetesen a pszichiátriai vizsgálat. A betegség klinikai megnyilvánulásai alapján a szakemberben megfogalmazódik valamilyen gyanú, melyet aztán a beteggel, illetve annak hozzátartozóival történő beszélgetés követ. A diagnózis felállítása a tünetek sokfélesége és a betegség különböző lefolyása alapján nem egyszerű feladat. A biztos véleményhez legalább fél éven át meg kell figyelni a beteget. A betegség jellege miatt gyakran előfordul, hogy a beteg megpróbálja elfedni, letagadni vagy lényegtelennek, jelentéktelennek beállítani a tüneteket.

Egyértelműen szkizofréniáról van szó, ha a gondolkodás zavarai, a külső erők általi irányítottság, érzékcsalódások, hallucinációk, téveszmék közül valamelyik határozottan vagy legalább kettő részben észrevehető, illetve a további tünetekből is legalább kettő jellemző, valamint, hogy a tünetek legalább egy hónapon keresztül fennállnak. A diagnózis felállításának alapja ezért a beteg megfigyelése és a tünetek időtartamának és súlyosságának értékelése. A neuropszichológiai vizsgálatokkal, tesztekkel pedig jellegzetes figyelemzavarokat, egyéb gondolkodást érintő rendellenességeket lehet kimutatni.

A diagnózis felállítása után a legfontosabb a beteg és a hozzátartozók pontos és részletes tájékoztatása. Az orvosnak felvilágosítást kell adnia a betegség természetéről, a kezelés irányelveiről és a betegség lefolyásáról.

Miután a szkizofréniának biológiai, pszichés és szociális tényezői is vannak, a terápia is összetett; a gyógyszeres kezelés önmagában "félkarú óriásnak" tekinthető, mellette pszichoterápia, család- vagy csoportterápia is részét kell, hogy képezze. Ez utóbbiak jelentősen növelik a komplex terápia hatékonyságát is, azáltal, hogy a beteg sokkal együttműködőbb, ami a kezelés beállításához és következetes véghezviteléhez elengedhetetlen.

A pszichoterápiás foglalkozások, beszélgetések célja, hogy az érintett megismerje betegségét, és ennek megfelelően tudja szervezni életét, kezelni az ezzel járó nehézségeket. A terápiának nem célja, hogy a pácienst meggyőzze az akut fázisban átélt élmények valótlanságáról, de segít azokat személyes problémaként feldolgozni, a kezdeti tünetek felismerésével az akut fázisokat megelőzni, az aktív tünetek veszélyesre fordulását megfelelő módszerrel kivédeni. A család- vagy szociálterápia lényege a kapcsolatteremtés és a szociális háttér problémáinak felderítése és azokra a megoldás keresése.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra