Kiderült, miért öregít a mobilozás

A számítógépek és mobiltelefonok kék fényének újabb aggasztó következményét tárták fel: a gyorsabb öregedést.

Az okostelefonok és számítógépek képernyőinek kék fénye felgyorsíthatja az öregedést – derült ki egy friss tanulmányból, amelyet a ZME Science szemlézett. Korábban már bebizonyították, hogy a szórakoztató elektronikai eszközök kék fénye számos egészségügyi problémával hozható összefüggésbe. Különösen a szemet és az alvásközpontot érinti károsan a telefonon való órákig tartó görgetés és lapozgatás, mert homályos látást, szemfáradtságot, szemszárazságot, sőt, akár szürkehályogot is okozhat. Ha pedig lefekvés előtt kék fénynek vannak kitéve az emberek, akkor nehezen tudnak elaludni, illetve jól aludni éjszaka. Most egy új tanulmány a túlzott kékfény-expozíció egy másik aggasztó mellékhatását is feltárta: a gyorsabb öregedést.

kék fény, mobilozás
A mobiltelefonok kék fénye alvászavart, depressziót, szemfáradtságot okozhat – és gyorsítja az öregedést is. Fotó: Getty IMages

A kék fény árnyoldalai

Az Oregoni Állami Egyetem kutatói azt találták, hogy a kék fénynek kitett gyümölcslegyekben megváltozik bizonyos metabolitok, vagyis a sejtek megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen vegyi anyagok mennyisége és minősége is. Amikor a kutatók összehasonlították a két hétig kék fénynek kitett gyümölcslégysejteket a sötétben tartott sejtekkel, arra jöttek rá, hogy a szukcinát szintje megnőtt, míg a glutamát szintje csökkent. A szukcinát a mitokondriumok által termelt anyagcseretermék, amely a táplálékot a sejtek „üzemanyagává” alakítja. A glutamát pedig biztosítja a kapcsolatot a szén- és nitrogénanyagcsere között. Ha kék fény éri a glutamátot, az megzavarja a neuronok közötti kommunikációt.

Magyarán: a kék fénynek kitett sejteknél fennáll a hibás működés veszélye, ami a korai halált okozhatta a gyümölcslegyekben. Miközben a sötétben tartott gyümölcslegyek lényegesen tovább éltek. A kutatók szerint jó okunk van feltételezni, hogy a túlzott kékfény-expozíció az embereknél is felgyorsíthatja az öregedést. A kutatásról szóló tanulmány a Frontiers in Aging című folyóiratban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra