Használjuk jól az orrcseppet, orrspray-t - szénanáthában is!

A nyári szénanátha okozta orrnyálkahártya-duzzanat csökkentésére számos orrcseppet vagy orrspray-t lehet használni. Lehet, sőt kell is, mivel segítségük nélkül nem tudunk rendesen lélegezni, illetve a váladék számos kellemetlenséget okozhat.

Az orrspray-k és az orrcseppek valóságos megváltást jelentenek, nem csak a náthával terhelt téli hónapokban, hanem a szénanáthás időszakban is. Segítségükkel a pollenallergiában szenvedők számára talán az egyik legkínzóbb problémán, az orrnyálkahártyák duzzanatából adódó orrduguláson kerekedhetünk felül. A patikákban számos ilyen készítmény kapható, a hagyományos orrcseppek mellett évekkel ezelőtt megjelentek az orrspray-k is. Mire kell figyelnünk ezeknél a készítményeknél? Cikkünkből ez is kiderül, de előbb nézzük, miért is hasznosak!

Az orron keresztül vett levegő tisztul és párásodik, télen fel is melegszik. Ha az orrlégzés gátolt, akkor a szájon át lélegzünk, és így tisztítatlan, pollenekkel teli, száraz levegő jut a légútjainkba. Ez károsítja a nyálkahártyát, megzavarja az ott lévő sejtek működését. Ha valaki tartósan szájon át lélegzik, akkor az akár krónikus alsó légúti megbetegedéshez vezethet!

A gátolt orrlégzés miatt ugyanakkor az orrmelléküregek rosszul szellőznek, ezért visszatérő fejfájás, középfül-gyulladás, halláscsökkenés jelentkezhet, illetve a szaglószerv működése is károsodhat. Ugye érezhető, mennyivel jobban járunk, ha szabad légutakat biztosítunk? Ám a rendszeres orrfújás általában nem elég, érdemes lehet orrcseppet vagy orrspray-t is használni.

Hogyan használjuk?

A jó hatás elérése érdekében cseppentés vagy spriccelés előtt alapos orrfújásra van szükség, rosszabb esetekben akár az orr kiöblítése is szükséges lehet. Az orrcseppet, orrspray-t a higiénés szabályok betartása érdekében csak egy ember használja - és így is érdemes lemosni a fúvókát vagy a cseppentő külső részét langyos szappanos vízzel.

Csepp vagy spray?

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a hagyományos orrcseppek helyett az orrspray-k korszerűbb megoldást képviselnek. Valóban így van ez? Nos, a válasz egyértelmű igen! A hatóanyagot tartalmazó oldatot a spray-k szórófeje finom cseppekké porlasztja, amelyek így az orrüreg belsejébe is eljutnak, még olyan helyekre is, ahová a orrcsepp nem. Így csökken a nyálkahártya irritációja is, hiszen az oldat egyenletesen oszlik szét.

A spray-k használata ráadásul kényelmesebb is, mert nem kell lefeküdni, vagy hosszú percekre oldalra hajtani a fejünket a hatás kifejlődéséhez: akár ülve vagy állva is használhatjuk. Abban is biztosak lehetünk, hogy minden egyes spricceléssel pontosan ugyanannyi hatóanyag jut a helyére, nem úgy, mint a pontatlan cseppentőknél - így biztosabban nem okozunk problémát az érzékeny nyálkahártyának. Végül, de nem utolsósorban az ilyen adagolási módszer jóval gazdaságosabb is.

Fontos tudni, hogy egyes orrcseppek esetleg nem azonnal hatnak, tehát be kell tartani az orvos vagy a betegtájékoztató előírásait és türelemmel kell várnunk a hatás megjelenésére. Ha nem így teszünk, vagy az előírtnál hosszabb ideig használjuk az orrcseppeket, károsíthatják az érzékeny orrnyálkahártyát. Gyermekeknek más dózisban kell alkalmazni az orrcseppet vagy spray-t, ezért számukra a legtöbb gyártó külön készítményt ajánl.

Fontos lehet még

Az orrcseppek, spray-k többségét nem kell hűtőben tartani (azért nézze meg a dobozon!), de a 25 foknál magasabb hőmérsékletet már nem viselik el, és általában felbontás után 1-3 hónapig használhatóak fel!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra