A csiszolt lencséktől a fényre sötétedő szemüvegekig
A szemüvegek történetedr. Bana Ildikó
A szemüveget a lehető legnagyobb természetességgel tesszük fel reggel vagy olvasáshoz, ám azt kevesen tudjuk, milyen rögös út is vezetett a mai szemüvegtípusokig. Tartson velünk egy kis időutazásra a csiszolt lencséktől napjaink szemüvegéig!
A római birodalom hanyatlásával aztán inkább az iszlám, az ázsiai és afrikai, arab tudósok által közvetített tudás kapott teret, sőt az ő optikai megfigyeléseik vitték közelebb az emberiséget a szemüveg feltalálásához. Kiemelkedő például a IX. századi Alhazen optikája, aki rájött, hogy a fénysugár nem a szemből, hanem a tárgyakból indul ki, s a szem csupán felfogja ezt. Rájött, hogy az üveggolyóból kihasított, gömb és síkfelület által határolt átlátszó szelet - plánkonvex lencse - a betűk felnagyítására is alkalmas, ez a felismerése pedig sok európai kódexmásoló és iniciáléfestő munkáját könnyítette meg a kolostorokban (ez volt az ún. olvasókő, lapis ad legendum).
A szemüveg metamorfózisa
A 13. században használtak fonalra fűzött szemüveget, a 14-15. században megjelent a kengyeles kialakítás, illetve a sapkához erősíthető, ún. sipkaszemüveg is (Mützenbrille). Léteztek összehajtható szemüvegek is, melyeket csuklópánt ("zsanér") fogott össze, és népszerűek voltak az úgynevezett ollószemüvegek is. A 18. század végén a monocle-lorgnette stílusú szemüveg volt divatban.Az orvosi irodalomban csak az 1200-as és 1300-as években említik először a szemüveget, amikor a tudósoknak a szem anatómiájáról még csupán csekély ismereteik voltak, és csiszolni is csupán konvex lencsét tudtak (a 15. századtól tudtak konkáv lencsét is készíteni), illetve a dioptriát sem tudták mérni.
Míg a szemüveg nem vált divatcikké, csupán egy dísztelen anyagból készülő használati tárgy volt, de idővel sokkal inkább nemes, értékes, nemesfémből készített remekké vált, anyaga lehetett szaru, ezüst, aranyozott fém, arany teknőcpáncél is. Kezdetben az írástudók kevesen voltak, de a könyvnyomtatás és a reformáció elterjedésével a szemüveg iránti szükséglet is megnőtt.
Gyarapodó ismeretek
Tudta?
Az első bifokális szemüveget Benjamin Franklin készíttette el egy francia optikussal, így hosszú idő után végre lehetővé vált, hogy egy szemüveggel egyszerre írni, olvasni, dolgozni lehessen.
A szemüvegek fejlődésével aztán a kontaktlencsék felé irányult az érdeklődés, amelynek története már az 1800-as években indult, hiszen az ifjabb Herschel, angol fizikus 1827-ben kiadott egy közleményt, melyben a szemre helyezhető üveghéjról írt. Később a Zeiss-gyár 1928-ban kezdte meg a kontaktüveg gyártását, ám törékenysége és merevsége miatt még volt mit fejleszteni rajta. 1939-től törhetetlen műanyag lencsék készültek, majd megoldva a szem szellőzését, oxigénellátását egyre újabb és újabb anyagokkal (metil polimetakrilán, hidrogél, szilikon-hidrogél) kísérleteztek. A nagyarányú fejlődés azóta lehetővé tette, hogy a kontaktlencse viselése is kényelmes és zavartalan legyen.
Köszönjük dr. Bana Ildikó szemész-kontaktológus segítségét a cikk elkészítésében!
Értékelje a cikket!