EMA: zöld utat kaphat az orosz vakcina

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) megkezdte az orosz fejlesztésű Szputnyik V (Gam-COVID-Vac) koronavírus elleni oltóanyag folyamatos felülvizsgálatát - erősítette meg az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség.

Az orosz koronavírus-vakcina szakvizsgálatának megkezdéséről hozott döntést az EMA a laboratóriumi kutatások és a felnőtteknél végzett korai klinikai vizsgálatok előzetes, kedvezőnek mutatkozó eredményeivel indokolta. A kutatások és vizsgálatok alapján készült tanulmányok ugyanis azt mutatják, hogy a Szputnyik V kiváltja a szükséges antitestek és immunsejtek termelését, így hozzájárulhat a COVID-19 elleni védelemhez.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az orosz vakcinából álló újabb szállítmány a Hungaropharma budapesti telephelyén. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Mit vizsgálnak?

Az EMA értékelni fogja a rendelkezésre álló adatokat, majd eldönti, hogy az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett orosz oltóanyag előnyei felülmúlják-e a kockázatokat. Értékelni fogja azt is, hogy a vakcina megfelel-e a hatékonyság, a biztonság és a minőség uniós szabványainak. A folyamatos szakvizsgálat addig folytatódik, amíg elegendő bizonyíték nem áll rendelkezésre a hivatalos forgalomba hozatali engedély iránti kérelem benyújtásához.

Koronavírus-vakcinák: ez Zacher Gábor véleménye - kattintson!

A Szputnyik V oltóanyagban ártalmatlanított adenovírussal juttatják be a szervezetbe a koronavírusra jellemző tüskefehérjét. Az immunrendszer ezt követően idegen anyagként kezeli ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket, valamint a fehérvérsejtek csoportjához tartozó T-sejteket termel ellene. A vakcinában található adenovírus nem képes szaporodni, és nem okoz betegséget.

Mi kell az engedélyezéshez?

A koronavírus -vakcina európai uniós forgalmazását a kérelem benyújtását követő vizsgálat eredménye alapján az Európai Bizottságnak kell hivatalosan engedélyeznie, az EMA pozitív ajánlásával. Az uniós gyógyszerügynökség eddig a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű készítményét, a Moderna oltóanyagát, illetve az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem vakcináját ajánlotta uniós alkalmazásra. Emellett hamarosan döntés születhet a Johnson & Johnson csoportba tartozó Janssen oltószeréről, a Novavax-féle és a CureVac-féle oltóanyagokat pedig még vizsgálják.

Koronavírus: mikor láthatjuk a tömeges oltás hatását? A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de a nyugati határhoz közel több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati határnál előfordulhat zápor, zivatar. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik, de egy-egy viharos lökés is lehet. Délután az ország döntő részén 25, 26 fokig emelkedik a hőmérséklet, majd késő este 15, 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.