3 ezer éves az első áttétes rákos beteg
25-35 évesen halhatott megA világ eddigi legrégebbi áttétes rákos esetére bukkantak brit kutatók: egy szudáni sírból előkerült emberi csontváz őrzi a betegség nyomait háromezer évvel ezelőttről. A férfi 25-35 évesen hunyhatott el.

Tesztelje tudását!
Vajon Ön mindent jól tud a daganatos megbetegedésekről? Ajánljuk tesztünket a témában, amelyet ide kattintva érhet el!Miközben a rák az egyik vezető halálok a világon, más betegségekkel ellentétben a régészeti feltárásokban alig találják a nyomát. Emiatt terjedt el az a nézet, hogy a rák elsősorban a modern életstílusnak és annak tulajdonítható, hogy az emberek manapság tovább élnek.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint az új rákos megbetegedések száma 2012-ben 14 millió volt, és a következő húsz évben ez a szám 22 millióra nőhet. A Public Library of Science folyóirat hétfői számában megjelent tanulmány azonban azt mutatja, hogy a rák nem csak modernkori betegség, már az ókorban is jelen volt a Nílus völgyében.
A 2013-ban az észak-szudáni Amarában folyó régészeti ásatásokon, a Nílus nyugati partján feltárt csontváz egy felnőtt férfié volt, aki 25-35 éves lehetett, amikor elhunyt. A szakemberek csak találgatják, hogy mi okozhatta a megbetegedését. Arra gondolnak, hogy erdőtüzek füstje vagy genetikai örökség lehetett a háttérben, esetleg paraziták okozta fertőzőbetegségből, schistosomiasisból kialakult húgyhólyagrák.
A schistosomiasis elfogadható magyarázat lehet, mivel ez legkésőbb a Kr.e. 1500-as évektől elterjedt betegség volt Egyiptomban és Núbiában, és ma már tudjuk, hogy férfiaknál hólyagrákot vagy mellrákot okoz.
Egyre több új gyógyszer van, amelyek évtizedekkel ezelőtt még nem voltak elérhetőek, de ennek ellenére illúzió abban reménykedni, hogy hamarosan felfedezik a "rák ellenszerét", sőt ilyen egyetemes gyógyszerre a távoli jövőben sincs sok esély. Ennek oka az, hogy a daganatok igen sokfélék: több száz ráktípus létezik. Ha többet szeretne tudni a rákról, kattintson!
Értékelje a cikket!