Aggasztó mértékben olvadnak a svájci gleccserek

Aggasztó mértékben olvadtak eddig a svájci gleccserek 2020-ban, és közben még sohasem esett ilyen kevés hó az Alpok legnagyobb gleccserének térségében - figyelmeztet egy új tanulmány.

Félelmetes jövőt jósolnak Időzített bombaként összeomlással és a sokszorosára gyorsuló olvadással fenyeget az antarktiszi Thwaites-gleccser. Részletek itt .

Bár 2020 nem volt a szélsőségek éve, a svájci Alpok gleccsereinek nagysága tovább csökkent, riasztó mértékben, teljes két százalékkal - számolt be róla a Svájci Tudományos Akadémia éves tanulmánya. Ez a hanyatlás beleillik az elmúlt 10 év átlagába, de az adatok akkor is "nagyon aggasztóak" - fogalmazott a jelentés szerzője, Matthias Huss, a Gleccserfigyelő Hálózat (GLAMOS) tudósa, aki hozzátette: az eredmények szerint a gleccserek nagyon sokat veszítettek tömegükből, és az évi két százalékos csökkenés "tényleg nagyon jelentős".

A kevés hó nagyon rossz jel

Az elmúlt 60 évben a svájci gleccserekből annyi víz olvadt ki , amennyi a svájci-német-osztrák határon 63 kilométeres hosszúságban húzódó Boden-tó feltöltésére is elég lett volna. A jelentés egyik legaggasztóbb megállapítása azonban az Aletsch-gleccserre vonatkozik, az Alpok legnagyobb gleccserére, amelynek térségében idén rekordkevés hó gyűlt össze. A gleccser nagyságát a tengerszint felett 3466 méteren álló Jungfraujoch-csúcstól mérik, ami olyan magasan van, hogy következetesen mutatja a gleccser növekedését.

Az Aletsch-gleccser kifejezetten aggasztó helyzetben van.
Az Aletsch-gleccser kifejezetten aggasztó helyzetben van. Fotó: Getty Images

A mérések megkezdése, egy évszázad óta azonban még sohasem volt ilyen kevés a felhalmozódott hó mennyisége. Elég hideg van fent, de nagyon kevés hó esett, és ez nagyon rossz jel az Alpok legnagyobb gleccsere számára - mondta a kutató. A 86 négyzetkilométer kiterjedésű gleccsernek, amely becslések szerint 11 milliárd tonna jeget tartalmaz, a századforduló óta egy kilométerrel húzódott vissza a nyelve.

Az Alpok gleccsereinek 95 százaléka eltűnhet

Egy tavaly megjelent tanulmányban a zürichi műszaki egyetem, az ETH kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy 2100-ra az Alpok mintegy 4000 gleccserének 95 százaléka eltűnhet, ha az üvegházhatásúgáz-kibocsátást nem sikerül visszaszorítani. Ha a 2015-ös párizsi klímaegyezménynek sikerülne teljes mértékben érvényt szerezni, és ezzel két Celsius-fok alá szorítani a hőmérséklet globális növekedését, az előrejelzés szerint az Alpok gleccsereinek kétharmada akkor is elolvadna. "De akkor legalább valamennyi megmaradna belőlük, hogy csodálhassuk" - idézte Husst a phys.org ismeretterjesztő portálon megjelent cikk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra