Támadnak a kórokozók!

Mindenhol ott vannak és csak arra várnak, hogy támadhassanak! Ezek a kórokozók. Nem is gondolnánk, hogy mennyi veszélynek vagyunk kitéve egy egyszerű sérülés során.

Kórokozók bőrünkön és a környezetünkben

Kórokozónak azon, rendszerint mikroszkópikus élőlényeket nevezzük, amelyek szervezetünkbe kerülve betegséget okoznak. A kórokozók lehetnek vírusok, baktériumok, gombák, egysejtűek, de ezeknél nagyobb élőlények is. Sokak számára már az is köztudott, hogy testrészeinken rengeteg féle mikroszkópikus élőlény, ún. mikroorganizmus él, s ezek egy része nem, hogy káros, hanem kifejezetten hasznos. Szervezetünk a kórokozók ellen több védelmi funkciót is kifejlesztett, ezek közül legfontosabb a bőr, illetve a szájüreget követő mandulák. A probléma akkor lép fel, ha a kórokozók kijátszzák védelmi rendszerünket vagy az meggyengül. A sebzések, sérülések esetén pontosan ez következik be, a testünket várfalként védő kültakarónk "kiszakad", sérülési kapuként mintegy szabad utat biztosít a kórokozók bejutásának. Ezért fontos minden esetben a sérülések fertőtlenítése.

Fertőtlenítőszerek

A sebfertőtlenítőknek két nagyobb csoportját különítjük el. Az egyik az ún. sebkörnyéki fertőtlenítők, melyek a nyílt sebbe nem kerülhetnek, vagy szövetroncsoló, vagy allergizáló, irritáló hatásuk miatt. A másik csoportba értelemszerűen azok tartoznak, amelyeket közvetlenül a sebbe is bejuttathatunk. Természetesen utóbbiak hatékonysága sokkal jobb.

A gépjárművek elsősegélydoboza és a legtöbb, olcsó elsősegély felszerelés sajnos sebkörnyéki fertőtlenítőt tartalmaz, főként műtéti kézfertőtlenítő névvel fémjelezve. Ezekben a csomagokban érdemes mielőbb kicserélnünk az említett szereket.

A sebbe is bejutatható fertőtlenítők többnyire valamilyen jódszármazékok, amelyek kiváló vírus, baktérium és gombaölő hatékonysággal bírnak, de sok állati egysejtűt is elpusztítanak. Azt is illik tudni, hogy léteznek már olyan fertőtlenítő szappanok, amelyek igen veszélyes vírusok, pl. HIV, Hepatitis-C inaktiválására is képesek megfelelő használattal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra