Jön a papírpalackos sör
Papírpalackban árulná a sört a Carlsberg, hogy csökkentse a söripar környezetterhelését.
A dán sörgyár pénteken Koppenhágában bemutatta a papírpalack két olyan prototípusát, amely javarészt fenntartható módon előállított farostból készül és teljesen újrahasznosítható. A palackok valójában kétrétegűek, és egyelőre csak a külső burok van papírból, a belső, vízhatlan és a minőséget megőrző réteg polimerekből áll, de a cég tovább dolgozik azon, hogy egyáltalán ne kelljen felhasználni műanyagot.

30 százalékkal csökkentené ökológiai lábnyomát
A papír söröspalackokkal való kísérletezés része a sörgyár azon törekvésének, hogy nullára szorítsa le üzemeinek karbonkibocsátását, 2030-ig pedig 30 százalékkal csökkentse a teljes értékesítési lánc ökológiai lábnyomát. Mint közölték, a nagyüzemi használatra alkalmas papírpalack kifejlesztése céljából a sörgyár egyesíteni akarja erőit a Coca-Colával, az Absolut svéd vodkagyártóval és a L'Oréal kozmetikai konszernnel.
Hatalmas károkat okoz a műanyagszemét
Nem meglepő, hogy egyre több cég dolgozik azon, hogy környezetbarát csomagolásban kínálja a termékeit, a műanyagszemét ugyanis hatalmas károkat tud okozni. Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy az óceánok szennyezettsége miatt például műanyagrészecskék alkotta kéreg képződik a part menti sziklákon, amely fenyegetést jelent többek között a sziklákon élő és táplálkozó organizmusokra nézve. A műanyagfoltok legfőbb alkotóeleme a polietilén, amely a legszélesebb körben használt műanyag, legnagyobb felhasználója pedig a csomagolóipar.
A műanyagszennyezés az állatvilágot sem kíméli. Egy pár hónappal ezelőtti tanulmány kimutatta, hogy tíz állatból hat már nyelt műanyagot, a gyomrukba kerülő idegen anyag pedig hosszú szenvedésre és pusztulásra ítéli őket.
Veszélyesek lehetnek a teafilterek
Egy kutatás szerint egyetlen műanyag teafilterből is több milliárd mikroműanyag oldódik ki, miután azt a forró vízbe tesszük. Részletekért olvassa el cikkünket!
Rengeteg kutatás foglalkozik a műanyag emberi szervezetre kifejtett negatív hatásaival is. Egy vizsgálat szerint fejenként átlagosan 50 ezer műanyagrészecskét eszünk meg és hasonló mennyiséget lélegzünk be minden évben. A mikroműanyag megemésztésének egészségre gyakorolt hatása egyelőre ismeretlen, de vélhetően mérgező anyagok szabadulhatnak fel belőlük. Ráadásul egyes részecskék olyan kicsik is lehetnek, hogy behatolhatnak az emberi szövetekbe, ahol immunreakciót válthatnak ki.
Értékelje a cikket!