Miért nagyobb a fájdalom éjszakánként?

Nem egyedi jelenség, hogy ha a napközben még éppen elviselhető fájdalom éjszakára rosszabbodik. Sok elmélet már született ennek a jelenségnek a megfejtésére, a válasz valószínűleg az evolúcióban keresendő.

Sokan megtapasztalhattuk már, hogy a napközben érzett fog- vagy derékfájás éjszakánként fokozódik: nappal még tűrhető, de amikor már aludnánk, elviselhetetlenné válik - írja a The Conversation

Mit mond erről a tudomány?

Bár a fájdalom érzésének senki sem örül, fontos szerepe van: azt jelzi, hogy valami baj van a szervezetünkkel. Úgy is mondhatjuk, hogy így figyelmeztet az agyunk a veszélyre, és arra ösztönöz arra, hogy újra biztonságban legyünk. Mivel kellemetlen, ezért dolgozunk azon, hogy elkerüljük.

éjszaka fájdalom
Sokszor aludni se tudunk egy erős fejfájás miatt. Fotó: Getty Images

Az egyik magyarázat az éjszakai fokozott fájdalomra Roland Melzack és Patrick Wall tollából született az 1960-as években. Az úgynevezett kapukontroll elméletük szerint a gerincvelőben van egy kapu, amely átengedi vagy meggátolja a fájdalmas ingerek átjutását az agyba. Más szóval ha ez a "kapu" bezárul, akkor kevesebb fájdalmat érzünk, ha nyitva van, akkor pedig többet. Ilyen például a bőrünk mechanikus dörzsölése, miután ütés érte: a dörzsölés okozta súrlódás érzete versenyez az ütés okozta fájdalommal, így előbbit kevésbé érezzük.

Az éjszaka csöndjében nincs semmi, ami elterelné a figyelmünket, nincs ok becsukni a "kaput": se képek, se hangok, se másokkal való interakciók. Sőt, lefekvéskor gyakran eszünkbe jutnak azok a kellemetlen élmények, amik napközben értek minket, de addig nem volt időnk foglalkozni velük.

Az éjszakai fájdalom mint a túlélés záloga?

Sok tanulmány született a kapukontroll elmélete óta a fájdalom tudományáról. Egy korábbi szerint a cirkadián ritmusban keresendő a megoldás.

Inès Daguet és munkatársai egy laboratóriumi vizsgálat során megállapították, hogy a(z ebben az esetben mesterségesen kiváltott) fájdalom a legintenzívebben hajnali 4 órakor érzékelhető. Az egyik lehetséges magyarázat erre az alvásmegvonás, de Daguet modelljében a cirkadián ritmusnak sokkal nagyobb jelentősége volt. 

Fontos azonban megjegyezni, hogy ez egy laboratóriumi körülmények között végzett vizsgálat volt, ahol az alanyokat nem a természetes közegükben figyelték meg, ráadásul mesterségesen okoztak nekik fájdalmat.

Egy másik elmélet szerint evolúciós szempontból fontos a fokozott éjszakai fájdalom. Hadas Nahman-Averbuch és Christopher D. King kutatók szerint mivel éjszaka vagyunk a legnagyobb veszélyben a ragadozókkal szemben, mivel álmunkban nem tudjuk megvédeni magunkat. Ezért érthető, hogy már egy gyengébb inger felébreszt minket, hogy figyelmeztessen a veszélyre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de emellett több órás napsütés is várható. Délelőtt kevés, majd délutántól több helyen számíthatunk ismétlődő záporra, zivatarra. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 27 fok között alakul. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra