Jön a környezettudatos benzin

A Cambdrige-i Egyetem kutatói olyan mesterséges levelet hoztak létre, amely képes előállítani egy széles körben alkalmazott gázt. A technológiát a jövőben egy olyan fenntartható üzemanyag előállítására használhatják majd, amely a benzin környezettudatos alternatívája lehet.

Mennyire környezetbarát a magyar közlekedés? A válaszért kattintson ide!

A mesterséges leveleket is a napfény táplálja, de hatékonyan működnek felhős, borús napokon is. A szintézisgáz jelenlegi ipari előállításával szemben azonban a mesteséges levél nem bocsát ki semmilyen többlet szén-dioxidot a légkörbe. Jelenleg a szintézisgázt hidrogén és szén-monoxid elegyéből nyerik, előállításához a kiindulási anyagok a barnaszén, a kőszén, a földgáz és a kőolajat kísérő egyéb gázok, kőolajfrakciók lehetnek. A gázt többek között üzemanyagok , gyógyszerek, műanyagtermékek és növényvédők előállításához is használják.

"Sokan nem hallottak még a szintézisgázról, pedig minden nap használjuk azokat a termékeket, amelyeket felhasználásával gyártottak. Fenntartható módon történő előállítása kritikus lépés a globális szénkörforgás lezárásában és fenntartható vegyi- és üzemanyagipar létrehozásában" - mondja Erwin Reisner professzor, aki hét éven át dolgozott ezen cél megvalósításáért.

benzin, üzemagyag, üzemanyag-előállítás, mesterséges levelek, szintézisgáz, fenntarthatóság
Jön a benzin környezettudatos alternatívája. Fotó: iStock

Így működik a mesterséges levél

Az eszközt a fotoszintézis inspirálta, amikor a növények a napfény energiáját felhasználva szervetlen anyagból szerves anyagot hoznak létre. A mesterséges levélen van két fényelnyelő - amely hasonló a növények napfényt elnyelő molekuláihoz - és egy kobaltból készült katalizátor is. Ha vízbe merítik a levelet, az egyik fényelnyelő oxigéntermelésre használja a katalizátort, a másik pedig azért a kémiai reakcióért felel, amely a szén-dioxidot és a vizet szén-monoxidra és hidrogénre redukálja, így pedig szintézisgáz keveréket hoz létre.

A technológia a borús napokon is működőképes, ezért nemcsak az olyan országokban lehet majd alkalmazni, ahol mindig meleg van. Napkeltétől napnyugtáig gyakorlatilag bárhol lehet használni.

Egyébként már korábban is hoztak létre mesterséges leveleket, de azok általában csak hidrogén előállítására voltak képesek. A kutatócsoport most azt tanulmányozza, hogyan állíthatnak elő fenntartható folyékony üzemanyagot a technológia felhasználásával. Ha megtalálják a megfelelő módszer, hamarosan bemutatkozhat a benzin környezetebarát alternatívája is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra