Három hét alatt gyógyítható lesz a leukémia

Amerikai kutatók olyan "sorozatgyilkos" sejteket fejlesztettek ki, amelyek három hét alatt véget vethetnek a leukémiának.

A betegeket saját sejtjeikkel kezelték, amelyeket genetikailag úgy módosítottak, hogy megtámadják és elpusztítsák a daganatokat. Carl June, a kutatás vezetője elmondta, hogy a kezelés olyan erőteljesnek mutatkozott, hogy a tumorok egy hónapon belül, mellékhatások nélkül eltűntek. A kutatók úgy vélik, az áttörés alapot adhat a csontvelőt támadó myeloma és a legagresszívabb bőrrák, a melanóma kezeléséhez.

A kezelési módszert krónikus limfocitás leukémiában szenvedő betegeken tesztelték. A betegséget jelenleg kemoterápiával kontrollálják, de csak csontvelő-átültetéssel gyógyítható, ami a halálozás 20 százalékos kockázatával jár, a sikeraránya pedig csupán 50 százalékos. A különféle ráktípusok T-sejtekkel végzett géntranszfer kezelése az elmúlt huszonöt évben a kutatók Szent Gráljának számított, amelynek kivitelezése a humán kísérletekben rendkívül nehéznek bizonyult.

A Pennsylvaniai Egyetem Abramson Rákkutató Központjának kutatói a betegek T-sejtjeit egy titkos összetevő, a kiméra antigénreceptor (CAR) bejuttatásával átprogramozták arra, hogy megtámadják a daganatos sejteket. Amikor ez a fehérje van a T-sejtek felszínén, kötődik egy másik proteinhez, a CD19-hez, amely a leukémiás daganatsejtekben található. Ezzel pedig nemcsak a daganatsejtet pusztítja el, hanem hatására a T-sejtek is gyors szaporodásba kezdenek, így ezek is megtámadják a daganatot.

June professzor elmondta, hogy a módosított T-sejtek mindegyike valóságos sorozatgyilkos. Egyenként átlagosan több ezer daganatsejtet pusztítottak el, összesen pedig legalább egy kilogrammnyi daganatot irtottak ki mindegyik betegben. Mindegyik betegben a módosított T-sejtek mennyiségének ezerszeres növekedését tapasztalták, ami példátlan. Egyetlen gyógyszer sem képes erre. A daganat három hét alatt, drámai sebességgel elpusztult.

A Journal of Medicine and Science Translational Medicine szakfolyóiratban megjelent tanulmányból az is kiderült, hogy az eljárás mellékhatásai enyhébbek, mint a kemoterápiáé, mert a CAR kizárólag a daganatsejteket és a B-sejteket támadja, a normál szövetet nem.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra