Fogamzásgátló eszközzel a rák ellen

Olasz kutatók szerint a progeszteront kibocsátó méhen belüli fogamzásgátló (spirál) alkalmas fiatal hölgyek esetében a korai méhűri daganatok kezelésére.

Eddig az ilyen típusú megbetegedések esetén méheltávolítást végeztek, ám az új módszer segítségével a nők termékenyek maradhatnak - derül ki a Annals of Oncology online megjelent aktuális számából. Dr. Jamie Bakkum-Gamez, a Mayo Klinika orvosa szerint "a módszer alkalmas arra, hogy időt nyerhessünk a gyerekszülésre, és csak akkor végezzük el a méheltávolítást, ha a páciens már nem kíván gyermeket vállalni".

A méhnyálkahártya rosszindulatú folyamatai 5 százalékban 40 év alatti hölgyeknél fordulnak elő, akiknek többsége még nem szült gyermeket. A spirált eredetileg fogamzásgátlási céllal fejlesztették ki. A gyakorlatban azonban gyakran javasolják vérzészavarok és endometriózis kezelésére, illetve olyan betegek számára, akik még teherbe kívánnak esni, vagy akiknél a műtét túl nagy kockázatot jelentene.

Daganat esetén a legbiztonságosabb gyógymód a méheltávolítás, ennek ellenére az orvosok évek óta alkalmaznak hormongyógyszereket olyanoknál, akiknél a betegséget korai stádiumban diagnosztizálják, fiatalok, és még szeretnének gyermeket. A hormonkezelés lassítja a beteg szövetek növekedését, de komoly mellékhatásaival - hányinger, hányás, bőrelváltozások, fejfájás, vérzészavarok - is számolni kell.

Az új módszer elméleti előnye az, hogy nagyobb gyógyszeradagokat juttathatunk a méh üregébe jelentős, az egész szervezetet érintő mellékhatások nélkül. A vizsgálatba 20 olasz nőt vontak be, akiknél 1996 januárja és 2009 júniusa között úgynevezett atípusos endometriális hiperpláziát (AEH) diagnosztizáltak. Ebből az elváltozásból gyakran alakul ki rákos megbetegedés. 14 olyan nő is részt vett a tanulmányban, akiknél korai stádiumú, a méhnyálkahártya felső rétegét érintő rákos elváltozást diagnosztizáltak. Valamennyien 20 és 40 év közöttiek voltak.

A vizsgálat során egy-egy évre felhelyeztek egy Mirena nevű spirált, mely levonorgestrelt bocsát ki. Emellett hat hónapon át havonta GnRH hormoninjekciót is kaptak. Gyógyulás esetén év végén eltávolították a spirált. Az AEH 95 százalékban, míg a korai rákos elváltozásoknál 57,1 százalékban tapasztaltak gyógyulást. A betegség súlyosbodását 1 AEH és 4 korai rákos esetnél tapasztalták. A gyógyult esetek közül 4 illetve 2 beteg volt az, akik átmenetileg gyógyultak, ám később újra kialakult náluk a betegség. Valamennyi beteg tumormentes volt a vizsgálatok befejezésekor.

Sajnos a konzervatív kezelés nem elégséges a megbetegedés későbbi stádiumaiban. A vizsgáltatok azonban a spirál hatékonyságát igazolták abban az esetben, ha a betegeket megfelelő módon, rendszeresen ellenőrizték.

Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra