Felnőttkori fertőző betegségek

Az emberi szervezet legtöbb megbetegedését baktériumok, vírusok, illetve egysejtűek okozhatják. A mindennapi életben számtalan mikroorganizmus van jelen körülöttünk, amelyek szervezetünkbe is bejutnak. Az, hogy a fertőzés valóban bekövetkezik-e, a mikroorganizmus természetétől és az emberi test védekezésétől függ. A fertőzés kimenetele többféle lehet. Ha a kórokozónak sikerül elszaporodnia, az a betegség teljes kifejlődéséhez vezet. Kialakulhat egyensúlyi állapot a védekező mechanizmusok és a kórokozó szaporodása között, ekkor idült fertőzésről beszélünk. Ha az immunrendszer győz, akkor a betegség gyógyul, és a szervezet védetté is válhat.

Chikungunya-láz tünetei és kezelése

Mi a Chikungunya-láz?

A Chikungunya-láz olyan szúnyogok által terjesztett betegség, amely elsősorban trópusi területeken fordul elő, nagyon magas lázat okoz.

Tünetek

A chikungunya-lázat a szúnyogok terjesztik
A chikungunya-lázat a szúnyogok terjesztik

A Chikungunya-láz előfordulása és okai

A betegség kórokozója egy vírus, amelyet emberről emberre szúnyogok visznek át csípésükkel. A szúnyogok rajzása földrajzi területenként változó, tipikusan az esős évszakban, vagy azt követően figyelhető meg. A Magyarországon honos szúnyogok terjeszthetik a betegséget, de hazánkban eddig csak behurcolt fertőzésként észlelték. Olaszországban, a Pó-vidékén és Franciaországban már előfordult Chikungunya-járvány.
Ezt leszámítva a betegség alapvetően az Indiai-óceán térségében, Afrikában és Dél-Amerika egyes országaiban fordul elő. A Chikungunya-láz emberről emberre nem terjed, csakis a szúnyog terjesztheti.

A Chikungunya-láz diagnózisa

A több napig tartó nagyon magas, 39 fokos láz miatt a betegek rendszerint elmennek orvoshoz ezzel a betegséggel. Az orvos részéről gyanúra az adhat okot, ha a tüneteket produkáló beteg az érintett országokban tett utazásról érkezett haza. A fertőzés szerológiai vizsgálattal igazolható.

A Chikungunya-láz tünetei, kórlefolyása

A betegség fő tünete a magas láz, a fejfájás, az ízületi és izomfájdalom. A panaszok a tüneti kezelés mellett általában spontán megszűnnek, külön kezelésre rendszerint nincs szükség.

A Chikungunya-láz kezelése

Külön kezelés nem szükséges, csak a láz- és a fájdalomcsillapításra kell figyelni.

A Chikungunya-láz megelőzése

Az Indiai-óceán szigetvilágába, az Atlanti-Óceán dél-nyugati részébe utazóknak védekezniük kell a szúnyogok ellen. Ez külön figyelmet igényel, hiszen ebben a térségben más betegségek - például a szintén szúnyog terjesztette Dengue-láz - miatt ez amúgy is szükséges. Oltás nem létezik a betegség ellen.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Prinz Gyula infektológusnak, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház osztályvezető főorvosának.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.