Aranyér: kis duzzanattól a súlyos szövődményekig
Az aranyérbetegség stádiumai és szövődményeiKellemetlen, de nem veszélyes betegség az aranyér, ám nem árt odafigyelni rá és kezelni. Nem csupán a kellemetlen tünetek és a fájdalom miatt, de egy aranyeres krízis akár azonnali sebészi beavatkozást is követelhet.
Rostdús táplálkozás, forró fürdő, jegelés és borogatások - számos praktika ismert az aranyér otthoni kezelésére, korábbi cikkünkben ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat.
Négy stádium
Az aranyér négy stádiumát különböztetik meg a szakemberek: a kezdeti stádiumban az aranyerek kissé megnagyobbodott, tünetmentes csomók a végbélnyílás közelében, de nem tapinthatók, nem érzékelhetők, csak vizsgálat (végbéltükrözés) kapcsán láthatók. Második stádiumban a csomók székeléskor rövid időre kitüremkednek a végbélnyílás elé, de utána maguktól visszahúzódnak.
Harmadik stádiumban a csomók nem húzódnak vissza, de kézzel visszahelyezhetők, míg negyedik stádiumban már így sem lehet visszahelyezni azokat.
A már meglévő tünetekhez erősödő fájdalom, a nyálkahártya gyulladása társul, a nyálkahártya esetenként berepedhet. Békés, gyulladásmentes aranyér - stádiumtól függetlenül - akár tünetmentes is lehet. Gyulladásmentes állapotban jelentkezhet viszketés, égető érzés, váladékozás, esetleg vér színezheti a székletet.
Az aranyér szövődményei
Az aranyér, bár önmagában ártalmatlan betegség, súlyos szövődménnyel is járhat. Ilyen az aranyeres csomók kizáródása, az ún. aranyeres krízis. Ez jelentős fájdalommal jár, az aranyér megduzzad, a végbéltáji erek begyulladnak, az állapotot pedig hőemelkedés, esetenként láz és gyengeség kíséri. Ilyen esetben sürgősen proktológushoz, illetve sebészhez kell fordulni!Az aranyér igen gyakori szövődménye a vérzés. Ez különösen ijesztő annak, aki első alkalommal tapasztalja, hiszen köztudott, hogy a végbéldaganat egyik tünete szintén a végbél vérzése. Az aranyér vérzése önmagában nem veszélyes, hiszen kis mennyiségű vér távozik csak, ám ha ez gyakorivá válik, akár krónikus vérszegénység is kialakulhat.