Néha jobb a harag, mint a pozitív gondolatok

Nem mindig megoldás a pozitív gondolkodás, bizonyos esetben a haragnak és a szorongásnak is szerepe lehet a megfelelő döntések meghozatalában - hívja fel a figyelemt egy frissen publikált tanulmány.

Nézd a jó oldalát - hangzik el rengetegszer olyan esetben, amikor a peszsimizmus kerekedne felül gondolatainkon. Ugyanakkor annak is megvannak a hátulütői, ha állandóan félig telinek látjuk a poharat, és megpróbáljuk magunkra erőltetni a pozitív gondolatokat. A Psychology Today oldalán megjelent cikkében Nick Morgan coach és kommunikációs szakember éppen erre hívja fel a figyelmet.

A téma kapcsán két tanulmány is született az elmúlt évben, és mindkettő a pozitív gondolkodás árnyoldalaira hívta fel a figyelmet. Az első tanulmány megállapította, hogy egy kis pesszimizmus a magasabb intelligenciahányados és a nagyobb realizmus jele, legalábbis ha pénzügyekről, vagy egy új vállalkozás beindításáról van szó. Dr. Chris Dawson, a tanulmány vezető szerzője szerint az alacsony kognitív képességek önhittséget, túlzott önbizalmat eredményeznek – az emberek lényegében becsapják magukat általa. Aki pedig túlzott optimizmussal vág bele egy cég indításába, a statisztikák szerint nagyobb eséllyel is bukik bele a törekvéseibe.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

A másik tanulmány azt vizsgálta, hogyan reagálnak a magukat kimondottan optimistának tartó emberek a negatív érzelmekre az áltagos gondolkodásúakhoz képest. Az eredmények szerint abban az esteben, ha a negatív érzelmi reakcióinkat helytelennek ítéljük meg, akkor nagyobb valószínűséggel kerít minket hatalmába depresszió és szorongás. Ha viszont elfogadjuk a negatív érzelmeket az élet normális részeként, akkor ezeknek az érzéseknek a jótékony oldalát is nagyobb eséllyel tapasztalhatjuk meg. A düh például hasznos lehet, ha sérelem ér bennünket, a szorongás bizonyos kihívásokat helyez a figyelmünk középpontjába, a félelem pedig tudathatja velünk, hogy ezekkel a kihívásokkal vagy veszélyekkel számolnunk kell. 

Összességében ezek a tanulmányok rávilágítottak, hogy bár az optimizmus elengedhetetlen lehet ahhoz, hogy belevágjunk valami újba - például egy vállalkozást elindítsunk -, de egy egészséges adag realizmus is szükséges ahhoz, hogy sikeresek lehessünk hosszabb távon. Bizonyos negatívnak ítélt érzelmek pedig elengedhetetlenek ahhoz, hogy a megfelelő dolgokon tartsuk a figyelmünk fókuszát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Általában gomolyfelhős, napos idő várható. A felhőképződés az ország középső felében egyes részeken erőteljesebb lesz, ezen a területen néhány zápor, kis eséllyel zivatar is kialakulhat. A délkeleti szelet élénk, Sopron környékén időnként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 33 fok között alakul. Késő estére általában 19 és 25 fok közé hűl le a levegő. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra