Magyar orvosok: az újgenerációs e-cigik is függőséget okoznak

A hevítéses, újgenerációs e-cigaretták is tartalmaznak nikotint, amelyek ugyanolyan függőséget okoznak, mint a hagyományos cigaretták, hívják fel a figyelmet magyar orvosok.

Elképzelhető, hogy az újgenerációs e-cigik nem annyira ártalmasak , mint a hagyományos termékek, de ezzel a versenyelőnnyel mégiscsak a dohányzás egy fajtájának térnyerését és így a nikotinfüggőséget segítik. Különösen a fiatal korosztály a veszélyeztetett, amely már kifejezetten erre szokik rá - mondják a hazai szakorvosok egy új kampányban, amelyről a Telex írt.

E-cigaretta és a hozzávaló nikotinos, ízesített folyadékok.
E-cigaretta és a hozzávaló nikotinos, ízesített folyadékok. Fotó: Getty Images

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakorvosai szerint , ha a sok fiatal találkozik azzal az üzenettel, hogy ez a termék kevésbé káros, mint a hagyományos cigaretta, akkor téves megerősítést nyernek, és ugyanúgy könnyen rászokhatnak majd a nikotinra, mint ha a klasszikus cigarettát propagálnánk. Ráadásul az újgenerációs e-cigik olyan dizájnos kütyük is, amelyeket okostelefonnal is lehet használni, és erre a fiatalabbak a leginkább vevők. Az orvosok arra is felhívják a figyelmet, hogy a hevítéses e-cigiknek jóval alacsonyabb az adótartalma, mint a hagyományos termékeknek.

A minimumadó a hevítéses termékeknél körülbelül csak a harmada a hagyományos termékekének, ez könnyen összehasonlítható, mert ezen termékeknél ugyanúgy szálra van kivetve az adó, a töltőfolyadékok vagy a fogyasztási dohány adója súlyarányos. Miközben a régi termékeket már semmilyen szinten nem lehet reklámozni, hamarosan egységes csomagolásba kell őket értékesíteni, addig az újakat valójában még promotálják is. Ebben az is segít az újgenerációs termékek gyártóinak Magyarországon, hogy egységes a trafikrendszer, így könnyebben be lehet törni az egységesen ellátható piacra.

A felmérések szerint A tavaly elvégzett Magyarországi Ifjúsági Dohányzás Felmérés eredménye is igazolta, hogy a 13-15 éves korosztályban egyre elterjedtebb az elektronikus dohányeszközök használata. Míg 2016-ban 23 százalék nyilatkozott úgy, hogy használt már ilyet, 2020-ban ez 32 százalékra növekedett, ezzel párhuzamosan a kipróbálók átlagéletkora is csökkent 14-ről 13 évre. A szakemberek szerint a belélegzett anyagok az e-cigi esetében is a légutakat, valamint érrendszert károsító hatásúak, és emellett a nikotin függőséget okozó hatása is érvényesül.

És amit még nem tudunk

Végül van egy elem, amire a szakemberek felhívják a figyelmet, ez pedig a bizonytalanság. Az új termékek egészségügyi hatásait tudományos megalapozottsággal még azért is nehéz értékelni, mert fiatal termékről van szó. A nagyok azt hangsúlyozzák, ahol nincsen égés, ott biztosan kisebb az ártalom, mert nem szabadul fel az a mintegy 2 ezer vegyület, amely bejuthat a tüdőbe. Ez természetesen biztosan igaz, de az még kevésbé feltárt, hogy milyen hosszabb távú káros következményekkel járhat, ha mindenféle gőz és pára kerül a tüdőbe. Húsz év múlva erről már pontosabbak lesznek a statisztikák, de vélhetően ezek a kutatások is azt fogják bizonyítani, hogy ez a termék sem egészséges.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +8 °C

A nappali gomolyfelhő-képződés mellett sok napsütésre számíthatunk, azonban a nap második felében az északi tájak fölé vastagabb felhőtömbök is besodródhatnak. Legfeljebb néhány helyen -főleg a Salgótarján-Nagykanizsa vonal mentén - fordulhat elő futó zápor. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között alakul. Késő estére többnyire 10 és 16 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontok nem okoznak ezen a napon kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra