Magas a vérnyomásom, nem lehetek feszült

A stressz és a magas vérnyomás kialakulása gyakran kéz a kézben jár. Bár a magas vérnyomás nem múlik el, a stressz csökkentésével sokat tehetünk a kordában tartásáért. Mutatjuk, hogyan!

Feszült helyzetekben általában felmegy a vérnyomásunk egy kis időre, de vajon a krónikus stressz okozhat magasvérnyomás-betegséget? Nos, a tudósok egyelőre nincsenek meggyőződve arról, hogy a stressz váltja ki a betegséget, mindenesetre az biztos, hogy stresszhelyzetben a szervezetünk olyan hormonok sokaságát termeli, amelyek hatására gyorsabban ver a szívünk, összeszűkülnek az ereink, és ezáltal megemelkedik a vérnyomás.

Így rombolja a feszültség a testünket - részletek !

Arra tehát egyelőre nincs bizonyíték, hogy a stressz okozza a magas vérnyomást, viszont a stresszre adott válaszreakció növeli a betegség kialakulásának kockázatát, csakúgy, ahogyan az infarktusét is.

A magas vérnyomásra különösen rossz hatással van a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és az egészségtelen étkezés. Stressz hatására fokozódhat a szorongás, a depresszió és az elszigeteltség érzése is, ezek együttesen vezethetnek szívbetegség kialakulásához is.

Feszültség hatására a vérnyomás drámaian felugorhat, de újra normalizálódik, ha megnyugszunk. Ennek ellenére, ha sokszor ismétlődik ez az állapot, akkor a magas vérnyomás roncsolja az ereinket, a szívet és a veséket is.

Hogyan kezeljük a stresszt?
Hogyan kezeljük a stresszt? Fotó: iStock

Hogyan kezeljük a stresszt?

Attól, hogy csökkentjük a mindennapos feszültséget, még nem biztos, hogy a vérnyomásunk is automatikusan csökkenni fog. Viszont, azzal, hogy megtanuljuk kezelni a stresszt és egészséges életmódra váltunk, hosszú távon sokat tehetünk az egészségünkért és a vérnyomásunk csökkentéséért is. Íme pár példa!

  • Írjunk listát!

Ha úgy érezzük, hogy örökké rohanunk, készítsünk listát a teendőinkről. Nézzük át alaposan és gondoljuk át, hogy valóban fontos-e mindegyik tétel. Ha találunk kevésbé fontosat, soroljuk a lista végére, vagy húzzuk ki. Ha még így is hosszú a lista, sokat segít, ha az elvégzett feladatokat lehúzzuk róla: meglepő, milyen nagy megkönnyebbülést fog okozni!

  • Lélegezzünk!

A lassú, mély, koncentrált légzés pihenésre készteti a szervezetet és csökkenti a feszültséget.

  • Mozogjunk!

A fizikai aktivitásnak természetes stresszoldó hatása van: egy jó kiadós séta, tánc, futás vagy úszás boldogsághormonokat szabadít fel és oldja a feszültséget. Akinek magasvérnyomás-betegsége van, annak természetesen érdemes kikérnie a kezelőorvos tanácsát az ideális mozgásformákkal kapcsolatban!

  • Jógázzunk, meditáljunk!

A koncentrált légzőgyakorlatokkal tarkított feladatok bizonyítottan jó hatással vannak a vérnyomásra, ezek a technikák jelentősen csökkentik a szisztolés értékeket.

  • Aludjunk eleget!

A kevés alvás ugyanis csak ront a már kialakult vérnyomásproblémákon.

  • Váltsunk nézőpontot!

Amikor gondjaink vannak, hajlamosak vagyunk belefeledkezni a panaszainkba, ami addig a pontig hasznos, amíg kiadjuk magunkból a feszültséget. Ez után viszont érdemesebb a megoldásra fókuszálnunk.

És végül, keressük meg azt a technikát, metódust, ami a legjobb nekünk. Legyünk nyitottak, kísérletezzünk, állítsunk fel egy stratégiát, amit fokozatosan hajtunk végre. És élvezzük az eredményét!

Forrás: MayoClinic

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de emellett több órás napsütés is várható. Délelőtt kevés, majd délutántól több helyen számíthatunk ismétlődő záporra, zivatarra. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 27 fok között alakul. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra