Nőgyógyászati szűrés: ilyen gyakran kell

A méhnyakrák kialakulása sokáig tünetmentes, így a panaszok megjelenésekor sokszor már késő orvoshoz fordulni. Ezért fontos a rendszeres szűrés - de milyen gyakran keressük fel a nőgyógyászt?

Az emlőrák után a méhnyakrák a női szervezet leggyakoribb rosszindulatú daganata, és minden tizedik daganatos halálozásért felelős. A fejlett országokban vezető haláloknak számít a nők körében. Mivel sokáig tünetmentes, így felismerni sem egyszerű, leghatékonyabban a nőgyógyászati szűréseken lehet felfedezni. Milyen életkortól javasolt részt venni ezeken a szűrővizsgálatokon, és milyen időközönként javasolt a vizsgálat megismétlése?

Méhnyakrák alatt a szövetekbe behatoló (invazív) daganatot értjük. A méhnyakrák döntő többsége (99 százaléka) laphámrák, és csak az esetek csekély hányadában fordulhat elő mirigyrák. A daganatróm mindent megtudhat az alábbi cikkünkből !

Milyen gyakran végezzünk nőgyógyászati szűrést?

A méhnyakrák gyakori előfordulása miatt évente egyszeri nőgyógyászati szűrővizsgálat (méhnyakrákszűrés, hüvelyi ultrahang) minden nőnek ajánlott a szexuális élet megkezdésekor, de a húszas évek elejétől legkésőbb mindenképpen. Akkor se hagyjuk ki a méhnyakrákszűrést, ha kaptunk korábban HPV -oltást, mert sajnos az oltóanyag sem nyújt védelmet minden vírustörzs ellen.

Évente egyszer javasolt a nőgyógyászati szűrés elvégzése
Évente egyszer javasolt a nőgyógyászati szűrővizsgálat elvégzése

Ennél gyakrabban olyan esetekben javasolt a szűrés, ahol valamilyen terhelő tényező alapján rosszindulatú nőgyógyászati betegség gyakoribb előfordulása várható. Ilyen például a korábbi kóros rákszűrés eredménye, korábbi méhszájműtét során igazolt és eltávolított rákmegelőző állapot, családban, egyenes ági felmenők között előforduló nőgyógyászati rákos megbetegedés, egyes fertőzések.

Mit mutat a szűrés eredménye?

A nőgyógyászati rákszűrés során a szakember megvizsgálja a külső nemi szerveket, figyelve esetleges kóros eltéréseikre, feltárják a hüvelyt és a méhszájat. Ennek felszínéről és nyakcsatornájából arra kiképzett - többnyire műanyag - eszközzel sejteket lesodorva mintát vesznek citológiai vizsgálatra. Megvizsgálják a méhszáj hámborítását is, illetve áttapintják a kismedencei szerveket, kutatva az esetleges kóros folyamatok nyomai után. Végül az emlőket is megvizsgálja a nőgyógyász.

Összetettsége miatt a nőgyógyászati szűrés nem csak a méhnyak rosszindulatú folyamatainak felismerésére szolgál, de a hüvely, a kismedence, a petefészek és az emlők vizsgálatával is számos betegség diagnosztizálható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra