Miért fontos hormonháztartásunk egyensúlya?

Az emberi hormonháztartás érzékeny egyensúlyát számos külső tényező veszélyezteti - hívta fel az orvosi szakma képviselőin keresztül az egészséges életet fenyegető kockázatokra a közvélemény figyelmét az Európai Endokrinológiai Társaság (ESE), illetve a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság (MEAT) konferenciájának záróközleménye.

A Budapesten tartott konferencián az endokrinológia (az úgynevezett belsőelválasztású, azaz hormontermelő mirigyek és váladékaik élettanával, valamint a hormonokra visszavezethető betegségekkel foglalkozó tudományág) európai és nemzetközi újdonságait, valamint legfrissebb kutatási eredményeit mutatták be a kétezer érdeklődő résztvevőnek.

Míg a szervezet hormonháztartása kiegyensúlyozott, megfelelően működik, nem veszünk tudomást a hormonok létezéséről, holott hatásuk mindenütt megjelenik. A szervezet hírvivő anyagainak legfőbb feladatai a fejlődés, a nemi működés, az inzulin- és vízháztartás, az emésztés szabályozása. A test működésének finomhangolása mellett a hormonok alapvető szerepet játszanak a szervezet öregedésében is.

Több előadás szólt a hormonális "környezetszennyezés" fogalmáról. Az emberi hormonháztartás érzékeny egyensúlyát számos külső tényező veszélyezteti, s a károkozás következményei generációkon át megmaradnak, állítják egy német kutatásra hivatkozó szakértők.

A hormonháztartást befolyásoló anyagok (angolul: endocrin disrupting chemicals, rövidítve EDCs) csoportjába olyan természetes és mesterséges vegyületek tartoznak, amelyek képesek módosítani a szervezet hormonháztartását és ezáltal súlyosan károsítják az érintettek egészségét. Elsősorban az úgynevezett nukleáris receptorok családjára jellemző, hogy számos ilyen anyagot képesek megkötni. E csoportba tartoznak a fő nemi hormonok (az ösztrogén és androgén) receptorai, amelyek sok olyan anyaggal tudnak kapcsolatba lépni, amelyek módosítják a nemi hormonok hatását, márpedig ennek nagy valószínűséggel alapvető szerepe lehet a női és férfimeddőség kialakulásában.

Az utóbbi hatást több kísérlet is behatóan vizsgálta, míg az EDCs női szervezetre gyakorolt hatásairól kevesebb adat van. Kiemelkedően fontos felfedezés azonban, hogy amennyiben terhes patkányok hormonháztartást befolyásoló anyagokkal érintkeztek, a kóros hatások nemcsak a közvetlen utódokban, de több generációval később is jelentkeztek. Ezen ártó anyagok feltehetően más hormonális rendszerekkel (pl. az adrenalinnal is), nem kívánt kölcsönhatásra léphetnek - hangzott el a vegyi anyagok veszélyeivel kapcsolatosan a Budapesten tartott endokrinológiai konferencián.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +8 °C

A nappali gomolyfelhő-képződés mellett sok napsütésre számíthatunk, azonban a nap második felében az északi tájak fölé vastagabb felhőtömbök is besodródhatnak. Legfeljebb néhány helyen fordulhat elő futó zápor. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között alakul. Késő estére többnyire 10 és 16 fok közé hűl le a levegő. A nap során hidegfronti hatás lesz a domináns, ami sokaknál okozhat majd kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra