Koronavírus: így csökkenhet látványosan a halálozási arány
A koronavírus-járványt csak úgy lehet megállítani, ha a teljes népesség nagy részét beoltják a fertőzés ellen. Ám a halálozási arány már sokkal hamarabb csökkenthető egy célzott oltási programmal - állítják a hazai kutatók.
Az idősek célzott oltása gyorsan életet menthet -hívta fel a figyelmet Dr. Müller Viktor, az ELTE TTK Biológiai Intézetének docense és Zsichla Levente, az intézet szakdolgozója. A kutatók szerint ugyanis a legidősebbek vakcinázásával gyorsan és látványosan csökkenthető a legsúlyosabbkoronavírusos esetek száma.

Ezért kell a legidősebbeket oltani először
Koronavírus: intenzíven zajlik itthon az oltási program - részletek itt.
Azt már a koronavírus-járvány eleje óta tudjuk, hogy az életkor előrehaladtával egyre nő a súlyos megbetegedés és a halálozás kockázata megfertőződés esetén. Az ELTE kutatói pedig a korfüggő halálozás és Magyarország 2020-as korfája alapján kiszámolták, hogy egy adott életkor felett mindenkinek beadott oltás mennyi olyan halálesetet előzhet meg, amely a vakcina beadása nélkül potenciálisan bekövetkezne. Eredményeikből az látszik, hogy az itthon is alkalmazandó oltási stratégia lehetőséget adhat arra, hogy a legsebezhetőbb csoportokra koncentrálva jelentősen csökkentsük a járvány áldozatainak számát.

Látványos eredmények
A szakemberek arra jutottak, hogy már alig félmillió 80 év feletti személy beoltásával elkerülhető lenne a lehetséges, koronavírus-fertőzéssel összefüggő összhalálozás csaknem fele. Az egymillió legidősebb magyar beoltásával a halálozások 70 százalékát meg lehetne akadályozni, kétmillió 65 év feletti idős ember beoltása pedig már az oltás nélkül bekövetkező halálesetek 85 százalékának megelőzésére lenne elég.
Koronavírus: a tanárok csaknem fele kérné az oltást. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!
Értékelje a cikket!