Immunterápia lesz skizofrénia ellen?

A svéd Karolinska Institutet orvosi karán tett legújabb felfedezés során a tudósok megfigyelték, hogy azoknak a betegeknek az agyában, akiknél nemrég diagnosztizálták a skizofrénia tüneteit, nagyobb mennyiségben vannak jelen gyulladáskeltő vegyületek.

A felfedezés azzal a reménnyel kecsegtet, hogy a skizofrénia kezelésében olyan gyógyszerek is alkalmazhatóak lesznek, amelyek az immunrendszerünkre gyakorolnak hatást. A skizofrénia kiváltó okai nagyrészt ismeretlenek, ez pedig roppant nehéz feladat elé állítja a betegség gyógyításán fáradozó orvosokat és tudósokat.

Az egyik, a betegség kialakulására vonatkozó elmélet szerint a gyermekkorban elkapott fertőzések emelik a skizofrénia későbbi kialakulásának esélyét, de mindeddig ez a teória sem nyert megerősítést. A nemrég svéd kutatók által bejelentett eredmények nyomán azonban úgy tűnik, ez az elmélet nem is lehet olyan távol a skizofrénia kialakulására magyarázatot adó elgondolások között a valóságtól.

A Karolinska Intutet tudósai a skizofréniás betegeknél ezúttal a korábbi kutatások során használt vérminták helyett, a betegek gerincfolyadékában elemezték a gyulladáskeltő vegyületeket. A vizsgálatok azt mutatták, hogy a nemrég kialakult skizofréniával küzdő betegek esetében egy bizonyos hírvivő vegyület, az interleukin-1beta a normálisnál nagyobb mennyiségben van jelen a szervezetben - ezt a molekulát gyulladásokra adott válaszreakcióként választja ki az immunrendszerünk. A vizsgálatokban résztvevő egészséges kontrollcsoport esetében a molekula szintje éppen csak hogy mérhető volt.

A kutatást vezető Göran Engberg szerint ez arra utal, hogy a skizofrénia során az agyat védő immunrendszer aktivizálódik. Azt azonban még nem sikerült kideríteni, hogy a háttérben meghúzódik-e esetleg valamilyen fertőzés, vagy a folyamatot esetleg más mechanizmus indítja el. A jelenlegi uralkodó nézet szerint a skizofrénia a dopaminrendszer túlműködése miatt alakul ki. Korábbi kutatások azt is kimutatták, hogy az interleukin-1beta képes olyan módon befolyásolni a dopaminrendszert - legalábbis kísérleti patkányok esetében - amely az emberi skizofrénia tüneteihez hasonló állapotot idéz elő. A svéd kutatók azt remélik, hogy egy nap a skizofréniában szenvedők immunterápiás kezeléssel is gyógyíthatóak lesznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +8 °C

A nappali gomolyfelhő-képződés mellett sok napsütésre számíthatunk, azonban a nap második felében az északi tájak fölé vastagabb felhőtömbök is besodródhatnak. Legfeljebb néhány helyen -főleg a Salgótarján-Nagykanizsa vonal mentén - fordulhat elő futó zápor. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között alakul. Késő estére többnyire 10 és 16 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontok nem okoznak ezen a napon kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra