Stroke után: új remény a gyógyulásra

Egy most kezdődő kutatása arra keresi a bizonyítékot, hogy az agyba ültetett őssejtek milyen mértékben segítik a gyógyulást stroke után.

A BBC értesülései szerint az Imperiel College London kutatói azt feltételezik, hogy az őssejtek segíthetnek az agy sérült részeiben új véredények létrehozásában. A jelenlegi klinikai próbák azt mutatják, hogy az akár súlyos stroke-on átesett betegek többsége a kísérleti kezelés végére képesek voltak maguktól járni és ellátni magukat.

A szakemberek felhívták a figyelmet, hogy ezek kezdeti eredmények, ezért további vizsgálatokra lesz szükség mielőtt a módszert széles körben elkezdhetnék használni.

A jelenlegi kísérlet első sorban a módszer biztonságosságát volt hivatott tesztelni. A próbák során a kutatók öt olyan embertől vettek csontvelőt, akik a közelmúltban stroke-on estek át. A velőből ezután kitenyésztették a CD34+ jelzésű őssejteket, amelyek új véredények létrejöttét serkentik. Ezeket közvetlenül az agy sérült részébe juttatták egy fő artérián keresztül.

A kutatók hat hónapon át figyelték a páciensek állapotát és folyamatosan jegyezték, hogy mennyire képesek segítség nélkül hétköznapi tevékenységeket végezni. Az öt páciensből négy kifejezetten súlyos stroke-on esett át , amelyek következtében elvesztették beszédkészségüket és testük fél oldala lebénult. Ez a típusú stroke jellemzően magas halálozási aránnyal jár, illetve szintén magas azok száma, akik az incidens után mozgáskorlátozottá válnak.

A kutatók azonban azt találták, hogy négyből három páciens a fél éves kezelési periódus végén magától tudott járni és ellátni magát. Egy kis segítséggel mind az öten képesek voltak mindennapi tevékenységeket végrehajtani.

Bár korábban más őssejtes kezelések is ígéretesnek tűntek a stroke kezelését tekintve, ez az első olyan tanulmány, amely az incidens utáni első hetekben már enyhíteni igyekszik a tüneteket. A kutatók azt remélik, hogy a korai kezeléssel jelentősen javulhat a páciensek gyógyulási esélye.

"Nagyon biztatóak a korai eredmények" - magyarázta a BBC-nek a kutatás vezető Dr. Soma Banerjee. "Most páciensek egy nagyobb csoportján is szeretnénk megvizsgálni a módszert és reményeink szerint ez alapján rövidesen létrejöhet a mindennapokban használható terápia is."

A kutatási anyag a című szakfolyóiratban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de az Alpokalján több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti, keleti szelet több helyen kísérik erős lökések. A hőmérséklet délután 22, 27, késő este 15, 20 fok között várható. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.