Vizsgálják az onkológián kialakult káoszt
Méltatlan körülmények között kell várakozniuk kemoterápiára a betegeknek az Országos Onkológiai Intézetben. Az ombudsman hivatalból vizsgálatot indított.
Ahogy azt az index.hu korábban már megírta, áldatlan állapotok alakultak ki az Országos Onkológiai Intézetben. A kemoterápiára váró betegek hajnali 5 órától állnak sorban egy szűk lépcsőházban, hogy 7 órától sorszámot húzhassanak maguknak az aznapi vizsgálatokra. A cikk megjelenését követő napon az ombudsman hivatalból vizsgálatot is indított az ügyben. Arról, hogy mit kívánnak tenni a helyzet javítására, a nepszava.hu megkérdezte a humántárcát, a Nemzeti Népegészségügyi Központot (NNK) és magát az országos intézetet is. Választ végül csak az utóbbi főigazgatójától, Polgár Csaba professzortól kaptak.
Lesújtó adatok a magyarok egészségéről
Az Eurostat friss jelentése szerint százezer lakosra vetítve Magyarországon a legtöbb a rákban elhunytak száma az Európai Unióban. Részletek!
Minden rendben van
Válaszában Polgár Csaba határozottan visszautasította, "az intézet jó hírnevét sértő, a közvéleményt tendenciózusan félrevezető politikai megnyilvánulások és sajtótermékek igaztalan állításait a náluk folyó betegellátás körülményeiről." Mint írta: ők minden beteget tájékoztatnak, hogy a munkaidő 7:30-kor kezdődik. A várótermeket hétkor nyitják, ezért értelmetlen órákkal korábban jönni. Mindehhez a lap annyit fűzött hozzá, hogy a cikkben megszólaló betegek valójában azért állnak sorban már kora hajnaltól, mert ha későn kapnak sorszámot, akkor talán már nem kerülnek sorra aznap.

25 évvel vagyunk lemaradva
Ugyanezzel a témával foglalkozott a 444.hu is. A cikk szerzője, Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy ma Magyarországon a rákhalálozások száma még mindig magasabb, mint az OECD országokban 1990-ben ugyanebben a betegségcsoportban meghaltak száma. Magyarán Magyarország bő 25 éves lemaradással küzd ezen a téren is az OECD 2015-ös jelentése alapján - miközben az onkológiai betegek száma évről évre emelkedik. Mint írja, 2010 és 2015 között közel 25 százalékkal nőtt meg a Rákregiszterben nyilvántartott daganatos páciensek száma.
Az Onkológiai Intézetben is kialakult tarthatatlan helyzet megoldását a szakértő abban látná, ha drasztikusan növelni tudnák a szakdolgozók számát. Mint írta, a rendszer legdrágább és legképzettebb eleme az orvos, ezért az ő tehermentesítésük talán az egyik legfontosabb teendő.
"Az nem elvárható, hogy az egészségügyi farsangban az orvos legyen a szakdolgozó, a portás, az írnok és a számosztó automata is, ahogy az sem, hogy a szakdolgozó az írnok, a betegszállító és a takarítónő. Ezért a szakdolgozói létszám drasztikus növelése mellett sokkal több orvosadminisztrátorra is szükség van" - véli a szakember, majd hozzáteszi, hogy alapvetően hiányzik a rendszerből az a szakdolgozói réteg is, aki a beteggel a kapcsolatot tartja, aki az orvos helyett a beteget képes felvilágosítani a kemoterápia mellékhatásairól, aki képes a betegek számára kielégítő válaszokat is adni. Véleménye szerint jelentős mennyiségű feladatot, amit ma orvos végez el kellene delegálni az erre képzett szakdolgozók felé.
Értékelje a cikket!