Nem ritka, hogy hosszú idő telik el és sok szakorvost végigjárunk, míg a pikkelysömör diagnosztizálásra kerül.
pikkelysömörmár egész kisgyermekkorban kialakulhat, de az sem ritka, hogy az első tünetek - jellemzően a fejbőrön - csak serdülőkorban, vagy még később, felnőttként jelentkeznek. A tünetek észlelésekor az első lépés a háziorvos, vagy gyermekek esetében a házi gyerekorvos felkeresése. Mivel ők általános orvosok, a pontos diagnózis felállításáért - általában - a területileg illetékes bőrgyógyász, vagy gyerekbőrgyógyász szakorvoshoz küldik a pácienseket. A bőrgyógyász feladata felállítani a diagnózist és elrendelni a kezelést. Az esetek egy részében már kezdetben is a jellegzetes pikkelysömörös plakkok jelennek meg, ilyenkor könnyű megállapítani, diagnosztizálni a betegséget. Van, aki azzal fordul orvoshoz, hogy seborrhoeás a fejbőre, de az pikkelysömör is lehet
Miért nem derül ki rögtön a pikkelysömör?
Van azonban, hogy nem ennyire egyszerű a helyzet, több vizsgálatot kell elvégezni, esetleg más bőrgyógyászokkal is konzultálni, mire megerősítik a pikkelysömör tényét. Jellemző példa erre, amikor a beteg azzal a panasszal fordul orvoshoz, hogy zsíros, korpás, seborrhoeás a fejbőre, amelynek kezelése problémát okoz. Az orvos ilyenkor először a seborrhoea kezelésére alkalmas szereket javasol. Időnek kell eltelnie, mire kiderül: ezek nem használnak, közben pedig a hámlás már nagyobb lemezű, mint korábban, nem sárgás, mint seborrhoeában, inkább fehéres színű, és a bőr is vöröses, kicsit tömöttebb a környezeténél.
Fontos a jó orvosválasztás
Amennyiben pikkelysömörös tüneteket fedez fel magán, vagy meglévő pikkelysömöre nem javul legalább 3 hónap kezelés ellenére sem, keresse fel háziorvosát vagy az országban működő pszoriáziscentrumok egyikét, ahol tapasztalt szakorvosok lesznek a segítségére.
A kezelés során alapvető fontosságú, hogy olyan orvost válasszunk, akiben megbízunk, akinek tapasztalatára, szaktudására támaszkodhatunk. A legcélszerűbb választás szakértelme miatt a területileg illetékes pszoriázis centrum, ahol bőrgyógyászok specifikusan a pikkelysömörben szenvedő betegek ellátását végzik, nagy tapasztalattal. A betegséget sokan csak esztétikai bőrbetegségnek tartják, pedig a pikkelysömör súlyos, gyakran társbetegségekkel járó egészségügyi állapot. A súlyos pikkelysömör nagymértékben befolyásolhatja a betegek életminőségét, felboríthatja a betegek pszichés egyensúlyát, sok esetben akár depresszióhoz is vezethet.
Pikkelysömör-terápiák
A pszoriázis kezelésére számtalan módszert alkalmaznak, ezek egy része helyileg ható készítmény, fénykezelés, továbbá szisztémás kezelés, ezen belül, a legmodernebb a biológiai terápia. A biológiai terápiák rendelhetősége korlátozott, azonban a terápiát az arra jogosultaknak az OEP 100 százalékban támogatja.
A többórás napsütést időnként gomolyfelhők zavarják, legfelejebb délen lehet elvétve egy-egy zivatar. Mérsékelt szél mellett 31, 36 fokos maximumhőmérsékletekere számíthatunk. Vasárnap sem érkezik front, fokozódik a kánikula. A migrén mellett a keringési panaszok is gyakoriak lehetnek, egyre többen tapasztalhatnak alvászavarokat is. A tűző napon fennáll a napszúrás és a hőguta kockázata. A déli órákat javasolt árnyékos, hűvös heéyen tölteni. Az érzett hőmérséklet még a mért értkeknél is magasabb lesz. A légszennyezettség közepes, kissé növekszik. A légnyomás gyengén emelkedik.
Egészséget befolyásoló hatások:
Megterhelő hőség (Napi középhőmérséklet 25 fok felett várható)