Bőr- és nemi betegségek

Az emberi szervezet legnagyobb szerve a bőr, amely a test felszínét a külvilág felé fedi. Egy felnőtt embernél 1,6-1,8 négyzetméter, a testsúly 15 százalékát teszi ki. Sokrétű feladatot ellátó, bonyolult szerv, működése az élet sok szempontjából pótolhatatlan. Betegségei amellett, hogy kellemetlenek, de jól láthatók, feltűnőek is, nemcsak egészségi, hanem esztétikai, lelki problémát is jelentenek. A bőr és a szervezet egyéb részeinek szoros kapcsolata miatt a bőrbetegségeknek csupán egy része önálló bőrelváltozás , jelentős részük a szervezet egyéb betegségével függ össze.

Szifilisz tünetei és kezelése

Mi a szifilisz?

A vérbaj nemi úton terjedő vagy a magzati életben elszenvedett fertőzés, melyet a Treponema pallidum nevű spirális alakú kórokozóval történő fertőzés okoz. A baktérium nem képes az ép nyálkahártyán keresztül fertőzni. Mivel a kórokozók a szabad levegőn nem életképesek, terjedése szoros testi kontaktust igényel. A magzat a terhesség 10. hete után fertőződhet a méhlepényen keresztül. A betegség nem terjed szifiliszes ember által használt tárgyakkal - vécéülőkével, ajtókilinccsel, uszodával, közös használatú ruhával, törülközővel vagy evőeszközzel - való érintkezéssel.

Tünetek

A szifilisz előfordulása

A betegség gyakorisága világszerte nagyon eltérő. Pontos hazai adatok nem állnak rendelkezésünkre, ezért nemzetközi adatok alapján lehet felbecsülni a vérbaj népegészségügyi jelentőségét. A világon mintegy 12 millió ember szenved vérbajban. Ebből az Egyesült Államokban évente 70 ezer új esetet ismernek fel, mely 3,2 eset/100 000 nemileg aktív személy éves gyakoriságnak felel meg. Ez az arány Kanadában 2,9/100 000. Angliában 613 új eset fordult elő egy évben, míg Ausztráliából évente 1620 új esetet jelentettek legutóbb. Mindez arra enged következtetni, hogy Európa a többi kontinenshez képest viszonylag kevéssé fertőzött.

A szifilisz diagnózisa

  1. Sötét látóteres mikroszkópos vizsgálat: A vizsgált váladékot a fekélyből vagy a kiütésből veszik vattatampon segítségével. A kórokozók jellegzetes dugóhúzószerű alakjukról könnyen felismerhetők. Negatívnak csak akkor tekinthető a vizsgálat, ha azt három különböző napon megismétlik, és kórokozót egyik esetben sem mutatnak ki.
  2. Aspecifikus szerológiai vizsgálatok: A fertőzés olyan nem specifikus ellenanyagok termelődését váltja ki, melyek állati szívből nyert kardiolipinnel reakcióba lépnek. Ilyen vizsgálat az ún. VRDL és a rapid plazma reagin teszt. Eredményes kezelés után a nem specifikus szerológiai tesztek negatívvá válnak. A nem specifikus antitestek mennyisége kvantitatív (mennyiségi meghatározó) módszerekkel is mérhető.
  3. Treponema specifikus szerológiai vizsgálat ok célja maga a kórokozó ellen termelt ellenanyag kimutatása, vérszintjének mérése. Ilyen célra több módszert is kidolgoztak, pl. az anti-Treponema enzim immuno-esszé-t (EIA). A másik a T. pallidum hemagglutináció (vérsejt-kicsapódásos) vizsgálat. A T. pallidum kórokozó megfesthető fluoreszkáló festékkel, így a kórokozók ultraibolya fénnyel láthatóvá tehetők. A kórokozó elleni ellenanyagok hatására mikroszkóppal jól megfigyelhető a baktériumok bénulása (T. pallidum immobilizációs teszt).
    A T. pallidum specifikus próbák érzékenyebbek és megbízhatóbbak, mint a nem specifikus szerológiai próbák.

A szifilisz okai és tünetei

A fertőzés oka csaknem mindig az óvszer nélküli nemi aktus fertőzött személlyel. A fertőzés sérült bőrön vagy nyálkahártyán keresztül hatol be a szervezetbe.
A betegség három fázisban zajlik le:
Az első fázis vagy elsődleges lues a fertőzést követő 10 nap-6 hét után mutatkozik meg szabályos szélű, ovális alakú megkeményedett fekély ("ulcus durum") formájában, mely a fertőzés kapujánál a nemi szerveken, végbélen vagy a szájon jelenik meg. A környéki - rendszerint lágyéki - nyirokcsomók mindkét oldalon megnagyobbodnak, fájdalmatlanok (bubo indolens). Az első fázis 4-8 hét alatt kezeletlen esetben is spontán és nyomtalanul gyógyul.
A második fázis vagy másodlagos vérbaj a primer fekélyt követő 1-6 hét múltán jelentkezik. Apró lapos (macula) vagy a bőrfelszínből enyhén kiemelkedő kiütések (papula) formájában, melyek testszerte, a tenyéren és talpon is észlelhetők. A bőrelváltozások rendkívül fertőzőek. A második stádium akár egy évig is eltarthat.
A nyirokcsomók kisebb-nagyobb mértékben megduzzadnak, a nyálkahártyákon továbbra is apró fekélyek vannak, melyek aprók és fájdalmatlanok, ezüstös színűek. E tüneteket fejfájás, csontfájdalmak, étvágytalanság, láz, gyengeség kísérhetik.
A harmadlagos vérbaj távoli szervkárosodásokkal mutatkozik meg évekkel a fertőzés bekövetkezte után. A központi idegrendszeri károsodást ("neurosyphilis") a homloklebenyt legerősebben érintő agysorvadás (paralysis progressiva), a gerincvelő egyes kötegeinek pusztulása (tabes dorsalis) jellemzi. Emiatt értelmi leépülés, érzés és mozgászavarok, nyelési nehézségek, érzékszervi kiesések nehezítik a beteg életét.
A kardiovaszkuláris syphilis - azaz a syphilis okozta szív- és érrendszeri elváltozások - billentyűhibákban, aorta kiboltosulásokban (aorta aneurysma) mutatkozik meg. Gyakoriak a szívbillentyűk rendellenességei (főként az aortabillentyű elégtelensége) és az aorta zsákszerű kiboltosulása (aneurysma). A mirigyes szervekben tályogok keletkeznek, melyeket jellemző gumiszerű állagú gennyes tartalmuk miatt gummáknak nevezzük. Ezek főként a bőrt, csontokat, az agyat vagy a májat beszűrő duzzanatok. A csontok és ízületek fájdalmasak.
A központi idegrendszer, a szív és érrendszer valamint más szövetek károsodása elég súlyos lehet ahhoz, hogy a betegség halálos legyen.

A szifilisz kezelése, gyógyulási esélyei

A kezelésre a betegség valamennyi stádiumában elsőként ma is injekció formájában adott kristályos penicillint használnak. A klasszikus kezelési séma 3x3 hetes injekciókúrát ír elő napi 2 - 4 millió nemzetközi egység penicillin injekció adása mellett. Problémát jelenthet a penicillin-allergia, ilyen esetekre egyéb antibiotikumokat is lehet alkalmazni.
A megfelelően kezelt első és második stádiumú syphilis tökéletesen gyógyítható. A harmadik fázisban a gyógyulás eredményessége már a kialakult szervkárosodások mibenlététől és súlyosságától függ.

A szifilisz megelőzése

A megelőzés legbiztosabb módja a megbízható monogám párkapcsolat.
Az óvszer csak limitált védelmet nyújt, mert csak a nemi szerveket védi a fertőzéstől.
Közösülést megelőzően beszedett, ún. preventív antibiotikum alkalmazása elfogadott, hátránya, hogy már megtörtént fertőzésnél a tüneteket gyakorta elfedi, de a betegség lappangó progresszióját nem befolyásolja.
A megelőzés legbiztosabb módja a megbízható monogám párkapcsolat.
A megelőzés legbiztosabb módja a megbízható monogám párkapcsolat.

A syphilis egyszer már - a hatvanas évek közepén - csaknem eltűnt Magyarországról. A turizmus szabaddá válásával azonban újra megjelent, és az új esetek szaporodása várható. Valamennyi szexuális kaland hordoz veszélyeket, különösen azok, amelyeket rossz higiénés és szociális körülmények közötti egzotikus országokban keresnek. Mivel a vérbaj az egész szervezet betegsége, az óvszer használata sem nyújt megfelelő védelmet. Bár a betegség gyógyítható, különösen veszélyes a méhen belül fejlődő magzatokra, ezért a lues szűrése a terhesgondozás szerves részét képezi.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +2 °C
Minimum: -2 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, reggel a keleti országrészben lehetnek még vékonyabb felhőtakaróval borított részek, majd délután északnyugat felől kezdhet el szakadozni, átmenetileg csökkenni a felhőzet. Többfelé várható csapadék, délen egyre inkább eső, a reggeli órákban esetleg átmeneti ónos eső is, míg északabbra havazás valószínű. Síkvidéken inkább csak vékony, néhány cm-es olvadozó hótakaró alakulhat ki. A délies szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad, csupán északnyugaton lehetnek kezdetben élénk, erős lökések. Késő estétől egyre nagyobb területen nyugati irányba fordul a szél és helyenként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +4 fok között alakul, fagypont alatti csúcsértékekre az Északi-középhegység térségében lehet számítani. Szombaton várható a következő front.