Honnan tudhatom, hogy gond van a vérnyomásommal?

Sok mendemonda övezi a vérnyomással kapcsolatos problémákat, mégis, nem véletlenül hívják a magas vérnyomás betegséget „néma gyilkosnak”. A legtöbb ember észre sem veszi a folyamat kezdetét és a betegség kialakulását.

Rohan a világ és a vérnyomásunk

Korunk rohanó életvitele nem kegyelmez az önmagunkra figyelés pillanatainak. A környezetünkben tapasztalt és a digitális világ által elvárt gyors tempó mellett, az olyan jelek, mint egy apróbb szédülés, fejfájás, hányinger, nyugtalanság, látászavar vagy egy hevesebb szívdobogás, semmiségnek hatnak.

Igen gyakran előfordul, hogy egy teljesen panasz- és tünetmentes betegnél a véletlen vérnyomásmérés során derül fény a magas vérnyomásra. Sajnos viszont sokszor megtörténik az ellenkezője is: a szívinfarktus, keringési elégtelenség, agyvérzés miatt kórházba kerültek esetében a háttérben sokszor magas vérnyomás áll.

Magas vérnyomás: mire figyeljünk?

A helyes kérdés talán inkább úgy hangzik: miért figyeljünk? Elsőként; jobb, ha tisztában vagyunk a családunkban előforduló vérnyomás problémákkal. Ha tudunk arról, hogy már előfordult – akár a szülői ágon – akkor hasznos, ha beszerzünk egy vérnyomásmérőt otthonra és alkalmanként megmérjük a vérnyomásunkat. Ebben az esetben már egészen fiatal felnőtt kortól az étkezésünkre is érdemes nagyobb figyelmet fordítani, és a mozgást beépíteni a mindennapjainkba. A dohányzás elkerülése, az alkohol fogyasztásának minimalizálása is fontos szempontok.

Jelek, amelyek utalhatnak vérnyomással kapcsolatos problémákra:

  • fejfájás,
  • szédülés,
  • látászavar,
  • fülzúgás,
  • erős szívdobogás érzése,
  • kipirulás,
  • ájulás.

A vérnyomás mérése

Már 20 éves kor ajánlott évente egyszer megméretni a vérnyomást az általános szűrés alkalmával. Ha a fokozottan veszélyeztetett csoportba tartozunk, vagyis a családban már előfordult vérnyomással kapcsolatos probléma, stroke és más keringési zavar, akkor kiemelten figyeljünk a szűrésre.

Gyakran előfordul, hogy egy teljesen panasz- és tünetmentes betegnél a véletlen vérnyomásmérés során derül fény a magas vérnyomásra.  Fotó: Getty Images
Gyakran előfordul, hogy egy teljesen panasz- és tünetmentes betegnél a véletlen vérnyomásmérés során derül fény a magas vérnyomásra. Fotó: Getty Images

Melyek a magas vérnyomás kockázati tényezői?

A következő kockázati tényezők növelhetik a magas vérnyomás kialakulását:

  • Magas vérnyomásban, szív- és érrendszeri betegségben vagy cukorbetegségben szenvedő családtagok.
  • 55 év feletti életkor.
  • Bizonyos betegségek: krónikus vesebetegség, metabolikus szindróma , alvási apnoe vagy pajzsmirigybetegség.
  • Túlsúly vagy elhízás.
  • Kevés testmozgás.
  • Magas nátriumtartalmú ételek fogyasztása.
  • Dohányzás vagy más dohánytermékek használata.
  • Alkoholizmus.

Magas vérnyomás előfordulhat továbbá hormonrendszeri-, vese-, központi idegrendszeri, illetve egyéb betegségek során, de a gyógyszerek hatására fellépő, és a várandósság alatti magasvérnyomás-betegség is ide sorolható.

Ha nem vesszük észre a magas vérnyomás kialakulását

A kezeletlen magas vérnyomás a teljes érrendszert károsítja, a szövődmények pedig érinthetik a szívet, az agyat, a veséket, vagy éppen a végtagok, nemi szervek ereit. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Általában közepesen, főként a déli tájakon erősen felhős idő várható, a Dunántúl északnyugati részein lesz a legtöbb napsütés. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, néhol viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.