Reumatológiai megbetegedések

Reumatológiai betegségeknek a mozgásszervek fájdalmával, mozgáskorlátozottságával és alakváltozásával járó, az ízületeket, csontokat és porcokat, illetve az izomzatot érintő betegségeket nevezzük. Jellemző tüneteik az ízületi fájdalom, a derékfájás, a nyakfájdalom és a fájdalmas mozgás, melyet többek között ízületi sérülés, kopás, csontritkulás, ízületi gyulladás , porckorongsérv, gerincsérv vagy reumathoid arthritis okozhat.

Reumatoid arthritis tünetei és kezelése

Mi a reumatoid arthritis?

A reumatoid arthritis a legsúlyosabb reumatológiai betegség, ez okozza a legkomolyabb és a legtöbb tünetet is a betegeknek. Olyan autoimmun betegség, amelynél az immunrendszer teszi tönkre az ízületi porcokat, végeredményben súlyos mozgáskorlátozottságot okozva. A betegség elsősorban a kéz- és láb kisízületeit, a csuklót és a bokát, illetve a térdet károsítja. Az ujjak deformáltsága a betegség egyik legtipikusabb tünete.

Tünetek

A reumatoid arthritis előfordulása

A betegség gyakorisága a fejlett országokban 0,3 és 1 százalék közötti. A reumatoid arthritis nőknél kétszer-háromszor gyakoribb, mint férfiaknál, és jellemzően 30 és 50 éves kor között alakul ki. Előfordulhat fiatalabbaknál is, de 80 éves kor felett már nagyon ritkán jelentkezik.

A reumatoid arthritis okai

A reumatoid arthritis egy autoimmun betegség, amely azért alakul ki, mert az immunrendszer a szervezet saját építőelemeit megtámadó gyulladásos folyamatot indít be. Ez a folyamat először az ízületi felszínt borító hártya gyulladását, felmaródását eredményezi, majd a gyulladásos sejtek és a felszabaduló anyagok károsítják a csontokat borító porcot is.
Nem tudják, hogy a téves immunreakció miért indul be, de ismert, hogy a hajlam öröklődik. Megfigyelték azt is, hogy hajlam esetén a folyamatot jellemzően stresszhatások, vírusos, bakteriális fertőzések indíthatják be. Arról is van adat, hogy a reumatoid arthritis gyakrabban érinti az erős dohányosokat. Van olyan tanulmány is, amely kimutatta, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknek az édesanyja dohányzott, kétszer nagyobb a reumatoid arthritis kialakulásának kockázata felnőttként. Az elhízás szintén növeli a rheumatoid artritis kialakulásának kockázatát.

A reumatoid arthritis tünetei

A betegség általában a kéz kisízületi gyulladásával kezdődik, gyakori ilyenkor a reggeli kézmerevség. A probléma gyakran szimmetrikusan kezdődik, idővel minden ízületet érinthet. A fiatoknál jellemzően nagyon gyorsan kezdődik ez a betegség, hirtelen jelentkezik nagy fájdalom, nagy ízületi duzzanat. Később a kezek mellett érintett lehet a térd, a csukló és a könyök, a boka, a csípő, de még a lábujjak is. A gerinc nem szokott érintett lenni.
A reumatoid arthritis általában a kéz kisízületi gyulladásával kezdődik
A reumatoid arthritis általában a kéz kisízületi gyulladásával kezdődik
A reumatoid arthritis nagyon komoly fájdalmakat okoz. A betegség az ízületi gyulladások és porckárosodások révén komoly ízületi deformitásokat, mozgásbeszűküléseket is eredményezhet.

A reumatoid arthritis diagnózisa

A betegeket a tünetek jelentkezése után alaposan kivizsgálják, kérnek laborvizsgálatot, készítenek röntgeneket is. A betegség diagnózisát az úgynevezett reumafaktor (RF) értéke erősítheti, azt ugyanakkor tudni kell, hogy ennek érzékenysége nem jobb 50-70 százaléknál. Ez a faktor jellemzően olyan immunglobulin, amely komplexet képez a keringésben vagy az ízületi folyadékban más immunglobulinokkal, és amely jelentős szerepet játszik a betegség során fellépő szövetkárosodásban. A reumafaktor mellett van még néhány immunológiai faktor, immunológiai kórjelző elváltozás, ami árnyalja a képet. A röntgen és a többi képalkotó eljárás kezdetben még nem mutat sok eltérést, de idővel alkalmas lesz arra, hogy követhetők legyenek a változások.
Magához a diagnózishoz az kell, hogy a tünetek legalább három hónapja fennálljanak, mellette szóljanak a laborparaméterek, és később esetleg a röntgen is. Ki kell zárni azt is, hogy a szervezetben olyan góc legyen, amely hasonló tüneteket okozhat.

A reumatoid arthritis kezelése

A kezelést a diagnózis felállítása után minél hamarabb meg kell kezdeni, csak így előzhető meg, hogy maradandó deformitások alakuljanak ki. Vannak, akik jól reagálnak a nem szteroid gyulladáscsökkentőkre, de akik nem, azoknál úgynevezett bázisterápiára van szükség. Az ehhez használt gyógyszerek jellemzően metotrexát hatóanyagot tartalmaznak, alkalmazásuk az egész betegség lefolyását lassítja. Néha szükség lehet szteroidos gyógyszerek alkalmazására is.
Létezik biológiai terápia is, de ha a nem szteroid gyógyszerek és a bázisterápia elegendő, akkor azt nem vetik be. A biológiai terápiák inkább csak akkor következnek, ha valaki a bázisterápia hatására három hónap alatt sem javul. Ilyen terápiát a nagyvárosokban működő reumatoid arthritis centrumokban adhatnak a szakorvosok.
Megesik, hogy duzzadt ízületeket csapolni is kell, le kell szívni például a térdből a gyulladásos folyadékot. Ha ezt nem teszik meg, a térd annyira bedagadhat, hogy a beteg járni sem tud. Ezzel a megoldással az a gond, hogy ha folyamatosan szükség van rá, egyfajta fertőzési forrást jelent. Emiatt szokták súlyos esetekben inkább kiirtani az ízületekből azokat a sejteket, amelyek a kóros folyadékot termelik. Ilyenkor a térdbe egy izotópos anyagot injekcióznak, a sejtek annak hatására roncsolódnak és halnak el.
A kezelésnek fontos része a gyógytorna is, ami azért fontos, mert a betegek az ízületeket a fájdalom miatt alig használják. Emiatt kontraktúrák, ízületi mozgásbeszűkülések, kényszertartások alakulhatnak ki például a könyöknél vagy a térdnél. Ezeket az ízületeket fontos nyújtani, mozgatni. A súlyosabb betegeknek segédeszközökre is szükségük lehet.
Ma már a betegek állapota nem romlik le annyira, hogy sebészi beavatkozásra legyen szükség, de amíg nem voltak bázisterápiák és biológiai készítmények, addig műtétekre is sor kerülhetett. Ha a kezelés megfelelő, ma már nem alakulnak ki olyan komoly deformitások, hogy erre szükség legyen.

A reumatoid arthritis gyógyulási esélyei

A reumatoid arthritist folyamatosan kezelni kell, a terápia tünetmentes állapotban sem szakítható meg, javulás esetén egyedül a dózist lehet csökkenteni. A betegség tehát nem gyógyítható, de jól karban tartható.

A reumatoid arthritis megelőzése

Mivel nem ismert, hogy a betegséghez vezető kóros immunreakciót mi indítja be, így nincs mód a reumatoid arthritis megelőzésére sem. Egyedül arra lehet figyelni, hogy aki tud családi érintettségről, és olyan ízületi panasza jelentkezik, amely pár hét alatt nem szűnik meg egyszerű gyulladáscsökkentőktől, az menjen el hamar orvoshoz. Az esetleges gyors állapotromlást ezzel lehet megelőzni.

A reumatoid arthritis szövődmények

Mivel a reumatoid arthritis tönkreteszi a porcokat, súlyos ízületi deformitások, porckopások alakulnak ki miatta. Ha a betegséget nem kezelik, a betegek állapota akár egy-két év alatt is nagyon leromolhat, nagyon komoly mozgáskorlátozottság, kézdeformitás alakulhat ki. Ezek a folyamatok ilyenkor már visszafordíthatatlanok.
Ha szteroidos gyógyszerekre is szükség van, akkor számolni kell azzal, hogy mellékhatásukként csontritkulás alakulhat ki, gyakori lehet a csonttörés is. Törések amiatt is történhetnek, mert ha komoly kézdeformitások alakulnak ki, a beteg nem tud kapaszkodni.

Hasznos tudnivalók a reumatoid arthritisről

Reumatoid arthritishez hasonló tünetek jelentkezhetnek pszoriázis esetén is, illetve az idősebbeknél - daganatos betegségekkel összefüggésben - kialakulhat paraneopláziás szindróma is, amely szintén hasonló mozgásszervi tüneteket okozhat. Ezeket mindig ki kell zárni a diagnózis felállítása során.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Podlovics Ágota, reumatológus főorvosnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan borult marad az ég, de délután már elkezd szakadozni helyenként a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, legfeljebb néhol fordulhat még elő gyenge havas eső, hószállingózás. Az északi szél a Nyugat-Dunántúlon és a Zemplén térségében megélénkül, olykor megerősödik. A hőmérséklet kora délután 1 és 5, késő este -4 és +3 fok között alakul. Ma is kettős fronthatásban lesz részünk.